Rozpoczynają się obchody 211. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina

Frederic Chopin Wikipedia

Koncerty w Żelazowej Woli, Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a także promocje w Muzeum Fryderyka Chopina – z okazji 211. rocznicy urodzin Fryderyka Szopena, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował wiele atrakcji.

Istnieją dwie różne daty urodzin polskiego pianisty i kompozytora. 22 luty 1810 roku jest datą widniejąca w metryce chrztu artysty. Natomiast on sam podawał jako dzień swoich urodzin 1 marca 1810 roku. Dlatego obchody rozpoczynają się już dziś i potrwają do 1. marca.

W ramach koncertów urodzinowych pierwszego marca o godzinie 12.00 odbędzie się transmisja radiowa i internetowa recitalu pianistycznego z domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Będzie to recital Aleksandry Świgut, która zagra na fortepianie historycznym.

O 19.00 w Filharmonii Narodowej zabrzmią utwory kameralne Chopina w interpretacji znakomitych polskich muzyków: Szymona Nehringa (fortepian), Ryszarda Groblewskiego (altówka) i Marcina Zdunika (wiolonczela). 26 lutego, gdy przypada 92. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym, odbędzie się koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W Salach Redutowych imienia Fryderyka Chopina zabrzmi romantyczna polska muzyka gitarowa w interpretacji znakomitego wirtuoza Mateusza Kowalskiego.

W dniach 23-28 lutego bilety do Muzeum Fryderyka Chopina będzie można nabyć w cenie promocyjnej – za złotówkę. Odbędzie się tam też cykl recitali chopinowskich. Wystąpią młodzi polscy pianiści, którzy zakwalifikowali się do eliminacji XVIII Konkursu Chopinowskiego: we wtorek Andrzej Wierciński, a w kolejne dni: Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Kamil Pacholec i Marcin Wieczorek. Wszystkie recitale zaczynają się o godzinie 18.00, wstęp w cenie biletu do muzeum.

Promocyjne ceny także w sklepie internetowym Instytutu Chopina. Wszystkie książki i płyty będzie można nabyć z bonifikatą -30 procent. Do końca lutego można też podziwiać świąteczną iluminację parku w Żelazowej Woli zaprojektowaną na zamówienie Instytutu Chopina przez scenografki teatralne Dianę Marszałek-Malicką i Julię Skrzynecką we współpracy z reżyserem świateł Maciejem Igielskim.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię