Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Screen Shot YouTube

Prezydent Andrzej Duda w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wspomina między innymi działalność podpułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, bohatera wojny obronnej 1939 roku, uczestnika pierwszej i drugiej konspiracji, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. „Krzepi nas świadomość, że ofiara żołnierzy nie była daremna; że ich walka o wolność, prawdę i honor zakończyła się zwycięstwem” – pisze prezydent w liście.

Łukasz Ciepliński zginął od strzału w tył głowy, wraz z sześcioma podwładnymi. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. Podpułkownik „pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika i uhonorowany Orderem Orła Białego, symbolicznie otwiera poczet konspiratorów i partyzantów, którzy, niegdyś zepchnięci w mroki zapomnienia, obecnie zajmują miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych” – czytamy w liście.

Andrzej Duda podkreśla jak trudny i długotrwały był proces przywracania prawdy historycznej o „Żołnierzach Wyklętych”. Tłumaczy, że organizacje kombatanckie, społecznicy i historycy, w tym szczególnie pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz prezydent Lech Kaczyński (m.in. wnosząc do Sejmu RP o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”) przyczynili się do utrwalenia prawdziwej historii okresu wojennego.

Prezydent złożył również podziękowania badaczom, specjalistom i wolontariuszom, którzy odnajdują nieoznaczone groby żołnierzy podziemia antykomunistycznego. „Ponowne, tym razem godne i uroczyste pogrzeby bohaterów tamtej dramatycznej, nierównej walki są zawsze poruszającymi manifestacjami patriotycznymi” – napisał.

Prezydent zwrócił uwagę, że pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” nie przetrwałaby bez zwykłych Polaków. „To oni uznali owych zapomnianych bohaterów za swoich. Dostrzegli w nich następców wielu pokoleń dumnych obrońców naszej Ojczyzny – nietracących woli walki nawet w najtrudniejszym położeniu, gotowych wypełnić swoją żołnierską powinność do końca” – podkreślił Andrzej Duda.

Zaangażowanie społeczeństwa poprzez opiekę nad mogiłami, pomnikami i tablicami jak i nazywanie ulic, placów, szkół i drużyn harcerskich imionami uczestników powstania antykomunistycznego, poświęcone „wyklętym” sympozja naukowe i wystawy, liczne książki naukowe i popularne, opowieści rysunkowe, utwory muzyczne i filmowe, cykliczne uroczystości patriotyczne i imprezy kulturalne – „wszystko to zrodziło się w odruchu sumienia, w odpowiedzi na autentyczną potrzebę serca” – podkreśla Andrzej Duda.

Prezydent zaznacza również, że na Żołnierzach Wyklętych nie ciąży już niesprawiedliwa niechęć. „Teraz odbierają oni zasłużoną chwałę jako Żołnierze Niezłomni”. „Dla nas wszystkich, dla całej naszej wspólnoty narodowej, najważniejszy pozostanie żywy, inspirujący mit najwierniejszych z wiernych synów Rzeczypospolitej. Mit żołnierzy, którzy w imię wolnej Ojczyzny wolnych Polaków gotowi byli do najwyższych poświęceń” – zaakcentował Andrzej Duda.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię