WHO: Ponownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Kiedy skończy się pandemia?

0
429

Na świecie ponownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała pierwszy taki wzrost od siedmiu tygodni.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że więcej nowych zachorowań odnotowano w czterech regionach – w Europie, w obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej. Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował, aby mimo rosnącej liczby osób zaszczepionych ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych.

“Liczba zakażeń wzrosła prawdopodobnie z powodu poluzowania restrykcji, ciągłego przemieszczania się wirusa jak i z powodu ludzi, którzy lekceważą zalecenia. Szczepionki pomagają oczywiście ratować życie, ale jeśli poszczególne kraje opierają się tylko o szczepienia, to jest to błąd. Podstawą działania nadal są podstawowe zalecenia higieniczne” – dodał.

Czytaj również: Pfizer: Trzecia dawka szczepionki da superodporność?

Szef WHO po raz kolejny skrytykował bogatsze państwa, które wykupują masowo szczepionki. Nazwał “godnym pożałowania” fakt, że kraje te najpierw decydują się szczepić tę cześć swojego społeczeństwa, która nie należy do żadnej grupy ryzyka, zamiast umożliwić szczepienia służby zdrowia w biedniejszych państwach.

Nowe restrykcje wprowadziły między innymi Norwegia i Czechy, a Nowa Zelandia rozpoczęła lockdown w największym mieście Auckland po wykryciu tam nowych przypadków COVID-19. Najwięcej ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2 jest w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii.

Z kolei dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan powiedział, że liczenie na to, iż pandemia skończy się pod koniec tego roku jest “przedwczesne i nierealistyczne”

Na całym świecie zarejestrowano dotychczas przeszło 114 milionów 280 tysięcy zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 2 miliony 534 tysiące osób. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

IAR/AL

Nowe fakty w sprawie śmierci Polaka w Meksyku

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię