Wirtualny DZIEŃ PUŁASKIEGO w Muzeum Polskim w Ameryce

Screen Shot zbiory MPA

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza dziś 1 marca na wirtualne obchody Dnia Pułaskiego. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele urzędów państwowych, stanowych, powiatowych oraz miejskich.

W tym wyjątkowym dniu stan Illinois oddaje hołd bohaterowi Wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierzowi Pułaskiemu oraz składa wyrazy uznania dla całej społeczności polskiej.

W programie artystycznym wystąpią m.in Mirosława Sojka-Topór, Bartłomiej Ciężobka, Zespół Pieśni i Tańca Polonia (Polonia Polish Folk Song & Dance Ensemble) oraz Zespół Fundacji Kultury Tatrzańskiej (Tatra Mountains Cultural Foundation Ensemble). Pokazane zostaną także krótkie filmy związane ze świętem.

W trakcie ceremonii zostanie złożony wieniec pod obrazem Stanisława Batowskiego „Pułaski pod Savannah”. Obchody rozpoczną się punktualnie o godz. 10 rano i będą transmitowane na żywo na stronie internetowej MPA: www.PolishMuseumOfAmerica.org

Generał Kazimierz Pułaski (ur. 6 marca 1745 r. w Warszawie – zm. 9/10 października 1779 r. nieopodal miejscowości Savannah w stanie Georgia) nazywany jest „ojcem amerykańskiej kawalerii”. Pułaski, jako doświadczony dowódca, zaoferował swoje usługi Armii Kontynentalnej Stanów Zjednoczonych. W liście do Kongresu pisał: „Przybyłem tu, aby zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki”. Zanim jeszcze został oficjalnie powołany do armii amerykańskiej, w 1777 r wziął udział jako ochotnik w bitwie nad Brandywine, gdzie wyróżnił się wiodąc śmiały atak na Brytyjczyków, ratując w ten sposób wycofujące się wojska amerykańskie.

Dzięki generałowi George’owi Washingtonowi, Pułaski został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej. Pułaski powołał legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy i który wsławił się ocaleniem miasta Charleston w Karolinie Południowej przed okupacją brytyjską w 1779 roku.

W październiku 1779 roku, w wieku 34 lat, generał Pułaski zapłacił najwyższą cenę w imię wolności: zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah, gdzie dowodził kawalerią. Jego prochy zostały ekshumowane i złożone podczas uroczystej ceremonii na Monterey Square w Savannah, GA w październiku 2005 r. W 2009 r. generałowi Pułaskiemu zostało przyznane pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

W 1977 r., władze stanu Illinois ustanowiły Dzień Pułaskiego oficjalnym świętem stanowym. Zapraszamy Państwa do świętowania razem z przedstawicielami władz zaangażowania Polonii w sprawę wolności i sprawiedliwości dla wszystkich w USA.

MPA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię