Test ze śliny opracowany przez naukowców Uniwersytetu Illinois zatwierdzony przez FDA

Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na korzystanie w sytuacjach awaryjnych z testu opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu Illinois. Test jest oparty na badaniu ze śliny.

Od jesieni używają go już studenci trzech kampusów Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign, Chicago i Springfield. Do tej pory przeprowadzono już 1.5 miliona takich testów. Teraz może on zostać rozszerzony poza uniwersytety.

W poniedziałek covidSHIEL test znalazł się na liście zatwierdzonych molekularnych testów diagnostycznych przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). „Cały proces trwa mniej niż pięć minut, jest bardzo łatwy” – powiedział Ben Taylor, rzecznik prasowy Shield Illinois. „Badanie nie jest uciążliwe, nie ma bólu ani inwazyjnego wymazu z nosa”.

Wynik badania będzie dostępny w ciągu 24 godzin od dostarczenia próbki do laboratorium covidSHIELD. „To naprawdę zwiększy dostępność dla uniwersytetów, szkół, firm, jednostek rządowych, które będą chciały wykorzystać testy ze śliny”- powiedział Taylor.

Czytaj również: Trump zaszczepił się przeciwko COVID-19. Teraz namawia innych

Gubernator J.B. Pritzker zapewnił, że w Illinois będzie używany na szeroką skalę. Stan przeznaczył 20 milionów dolarów z funduszy federalnych na zakup miliona testów, które zostaną podzielone między 9 innych uniwersytetów publicznych i 48 uczelni miejskich w całym stanie.

„Moja administracja z dumą współpracuje z Uniwersytetem Illinois od samego początku rozwoju tej technologii. Będziemy wdrażać ją w całym stanie. Nawet jeśli jesteśmy liderami w szczepieniach, powszechne testy są ważnym narzędziem w walce z pandemią, dlatego przeznaczam 20 milionów dolarów z funduszy z ustawy CARES, aby zapewnić milion testów innym publicznym uniwersytetom Illinois. – napisał w oświadczeniu gubernator.

Gubernator podziękował naukowcom z Uniwersytetu Illinois, podkreślając szybką relację uczelni na kryzys związany z COVID-19.

AL

Jak przeżyć inwazję zombie? Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób publikuje poradnik

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię