Wileński Jarmark Kaziukowy 2021 tylko w internecie

Screen Shot YouTube Wilno

W tym roku w Wilnie nie zostanie zorganizowany tradycyjny Jarmark Kaziukowy. Miasto i organizatorzy postanowili stworzyć jednak możliwość sprzedaży wyrobów rzemieślniczych, przygotowanych z myślą o tym kiermaszu.

Wileński Jarmark Kaziukowy odbędzie się w tym roku jedynie w internecie – czytamy na stronie internetowej wileńskiego magistratu. Decyzja związana jest z sytuacją epidemiczną. Na Litwie w dalszym ciągu obowiązuje społeczna kwarantanna wprowadzona przez rząd w połowie grudnia. Ponadto władze miasta argumentują, że nie ma możliwości zorganizowania bezpiecznej imprezy, która każdego roku przyciąga setki tysięcy osób. Stąd też inicjatywa stworzenia wirtualnych stoisk, na których rzemieślnicy będą mogli sprzedawać swoje wyroby, przygotowane na jarmark.

Wirtualne Kaziuki rozpoczną się 4 marca i będą trwały przez cały rok. Organizatorzy podkreślają, że dla wielu uczestników jarmarku stworzenie własnego sklepu w internecie może być olbrzymim wyzwaniem. „Wierzymy, że ta platforma pomoże połączyć kreatywność oraz tradycję, aby łatwo i bezpiecznie można było nabyć co pięknego i wyjątkowego” – piszą organizatorzy.

Jarmark Kaziukowy organizowany jest w Wilnie od ponad czterystu lat. Jego historia związana jest z postacią królewicza Kazimierza, który po ogłoszeniu na początku XVII wieku świętym, został patronem Litwy. Jego relikwie znajdują się w wileńskiej Katedrze. Na jarmarku sprzedawane są zazwyczaj wileńskie palmy wielkanocne, piernikowe serca, wyroby z wikliny i drewna oraz inne rękodzieła.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię