Sprawa George’a Floyda ponownie w sądzie. Policjant posiedzi krócej?

fot.YouTube

Sąd apelacyjny w Minneapolis uznał, że należy ponownie rozpatrzyć sprawę śmierci George’a Floyda jako morderstwo trzeciego stopnia.

Oznaczałoby to potencjalną niższą maksymalną karę dla policjanta Dereka Chauvina, oskarżanego o przyczynienie się do śmierci Afroamerykanina Proces policjanta miał się rozpocząć w poniedziałek.

Obecnie ciążą na nim zarzuty morderstwa drugiego stopnia – za co grozi do 40 lat więzienia i zabójstwa drugiego stopnia – maksymalnie 10 lat więzienia. Morderstwo trzeciego stopnia oznacza maksymalną karę 25 lat pozbawienia wolności. Obrońcy funkcjonariusza mają dowodzić, że działał on zgodnie ze swoimi obowiązkami i stopniem wyszkolenia w policji.

Czytaj również: Bałagan na granicy z Meksykiem. Wina Bidena?

Początkowo Derek Chauvin został oskarżony o zabójstwo trzeciego stopnia. W czerwcu 2020 roku prokurator generalny Minnesoty Keith Ellison poinformował o podniesieniu poziomu zarzutów do morderstwa drugiego stopnia.

W maju ubiegłego roku w internecie ujawniono wideo, na którym widać jak policjant przez 9 minut przyduszał kolanem zatrzymanego czarnoskórego George’a Floyda – co doprowadziło do jego śmierci. Wywołało to masowe protesty ruchu Black Lives Matter przeciwko brutalności policjantów i rasizmowi. Demonstracjom towarzyszyły podpalenia, rabunki, napady i pobicia. Zginęło kilkanaście osób, a straty oceniane są na wiele milionów dolarów.

Wideo ze zdarzenia możecie zobaczyć tutaj:

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię