Europejska Agencja Leków apeluje o powściągliwość ws. szczepionki Sputnik V

fot.YouTube

Europejska Agencja Leków wezwała państwa Unii Europejskiej do powstrzymania się od wydawania krajowych zezwoleń na stosowanie rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19 – Sputnik V.

Przedstawicielka unijnej agencji Christa Wirthumer-Hoche powiedziała w austriackiej publicznej telewizji ORF, że konieczne są dokumenty, które będzie można ocenić. Obecnie nie ma też informacji o zaszczepionych. To – jak mówiła – niewiadoma. „Dlatego doradzałabym pilne powstrzymanie się od wydawania narodowych zgód dotyczących awaryjnego dopuszczenia szczepionki” – powiedziała Christa Wirthumer-Hoche.

Przedstawicielka Europejskiej Agencji Leków zaznaczyła, że Sputnik V w przyszłości być może będzie mógł funkcjonować na unijnym rynku, kiedy dokonany zostanie przegląd wymaganych danych. Procedura oceny preparatu przez Agencję rozpoczęła się w ostatnim czasie.

Posiadane dane pochodzą jednak jak informowała Christa Wirthumer-Hoche od rosyjskich producentów. Zapowiedziała, że zostaną one sprawdzone pod kątem zgodności z europejskimi standardami jakości, bezpieczeństwa i skuteczności.

Sputnik V został już dopuszczony do użytku lub jest w fazie oczekującym na zatwierdzenie w trzech krajach Wspólnoty: na Węgrzech, Słowacji i w Czechach. Bruksela informowała, że jest gotowa rozpocząć negocjacje z producentem dotyczące zakupu szczepionki, jeśli będą tego chciały co najmniej cztery państwa Unii.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię