Fala imigrantów na granicy: DHS wzywa pracowników do pomocy

Administracja Bidena ma w tym tygodniu opublikować nowe dane dotyczące fali migracji, jaka w ostatnich tygodniach przetoczyła się przez południową granicę. W tym samym czasie Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) wzywa swoich pracowników, aby zgłaszali się do pomocy w związku z „przytłaczającą” liczbą imigrantów. Mają zajmować się m.in. przygotowywaniem posiłków czy wydawaniem leków.

Służba Celna i Ochrony Granic (CBP) ma opublikować w środę dane za luty, w tym liczbę zatrzymań imigrantów na granicy. Dwa źródła zaznajomione z tymi liczbami zdradziły Fox News, że szacowana liczba w lutym wyniesie około 100 tysięcy. Dla porównania w styczniu było to 78 tysięcy.

Liczby niepokoją. Ostani kryzys na granicy miał miejsce w maju 2019 roku, wtedy agenci zatrzymali 144 tysiące migrantów. W lutym tego samego roku zatrzymano 76 tys., a w styczniu – 57 tys. „Na wiosnę będzie szaleństwo” – mówi anonimowa osoba z CBP, na łamach Fox News.

Jeśli liczby będą większe niż te z 2019 roku presja na administracje Bidena będzie narastać. Republikanie wykorzystają ten fakt, aby oskarżyć prezydenta o to, iż z własnej winy spowodował kryzys na granicy, odsuwając się od polityki Trumpa i zachęcając imigrantów do podróży poprzez sygnalizowanie, że granica jest otwarta.

Administracja unieważniła niektóre umowy z państwami Ameryki Środkowej, m.in. porozumienie dotyczące przesłuchiwania migrantów na terytorium Meksyku. Waszyngton zapowiada także, że nie będzie przeprowadzał masowych aresztowań i deportacji. Tymczasem Biały Dom zaproponował obszerny projekt ustawy imigracyjnej, która pozwoli na uzyskanie obywatelstwa milionom nielegalnych imigrantów.

Czytaj również: Psy pary prezydenckiej usunięte z Białego Domu

„Szczerze mówiąc, pracujemy na okrągło, aby zastąpić okrucieństwo poprzedniej administracji uporządkowanym, humanitarnym i bezpiecznym procesem imigracyjnym” powiedział sekretarz DHS Alejandro Mayorkas w zeszłym tygodniu na briefingu. „To jest trudne i zajmie trochę czasu. Ale mamy zamiar to zrobić”.

Mayorkas ostrzegł również potencjalnych migrantów: „Nie mówimy: Nie przyjeżdżajcie. Mówimy: 'Nie przyjeżdżajcie teraz, ponieważ będziemy w stanie dostarczyć  bezpieczny i uporządkowany proces tak szybko, jak to możliwe”.

Ostrzeżenie to jednak zostało zlekceważone przez wielu imigrantów, którzy w zastraszajacym tempie tłumnie ruszyli na północ. W miarę wzrostu liczby migrantów, CBP ucieka się do wypuszczania ich w głąb kraju. Muszą stawić czoła nie tylko ich zwiększonej liczbie, ale także odmowie Meksyku przyjęcia z powrotem rodzin z dziećmi oraz wyzwaniom związanym z pandemią COVID-19.

AL

źródło; Fox News

Królowa Elżbieta odpowiada na zarzuty Harry’ego i Megan

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię