Władze Rosji chcą zaostrzyć kontrolę internetu

envato

Władze Rosji chcą zaostrzyć kontrolę internetu. Przygotowanie odpowiednich przepisów anonsował przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

Zapowiedź zmiany prawa jest reakcją na decyzję administracji Facebooka, która zablokowała dostęp do informacji opublikowanej przez rosyjskie media, którą uznała za kłamliwą. Rosyjskie media państwowe podały, że w Woroneżu zatrzymano podejrzanych o ekstremizm, rzekomo związanych z radykalną młodzieżówką ukraińską.

Wiarygodność tej informacji podważył specjalistyczny portal STOP/Fake. Dziennikarze portalu przeprowadzili śledztwo i powiadomili administrację Facebooka, że rosyjskie media niezgodnie z prawdą poinformowały, iż zatrzymani w Woroneżu są związani z ukraińskimi ekstremistami.

Blokadą publikacji rosyjskich mediów oburzyli się prokremlowscy politycy, którzy oskarżyli światowe koncerny internetowe o cenzurowanie doniesień z Rosji. Szef Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin zapowiedział, że izba przygotuje ustawę, która będzie chroniła „cyfrową suwerenność Rosji”.

Działacze rosyjskiej opozycji zwrócili uwagę, że to Kreml chce ingerować w wolność internetu, dyktując portalom społecznościowym co mogą, a czego nie mogą. Z kolei obrońcy praw człowieka przypomnieli, że w Rosji obowiązuje już prawo dopuszczające blokowanie oraz karanie wysokimi grzywnami portali społecznościowych, które cenzurują publikacje rosyjskich mediów państwowych.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię