Arkansas wprowadza najbardziej restrykcyjne przepisy aborcyjne w USA

envato

Gubernator stanu Arkansas Asa Hutchinson podpisał ustawę o niemal całkowitym zakazie aborcji. Dopuszcza ona przerywanie ciąży wyłącznie w przypadku zagrożenia życia matki.

Przeciwnicy restrykcyjnych przepisów zapowiadają walkę sądową zanim wejdą one w życie.
Uchwalona przez parlament Arkansas ustawa jest najbardziej restrykcyjną w Stanach Zjednoczonych. Nie przewiduje ona wyjątków nawet w przypadku gwałtu i kazirodztwa.

Gubernator Hutchinson stwierdził, że wolałby aby takie zapisy znalazły się w dokumencie. Podpisał jednak ustawę tłumacząc to swoim głębokim sprzeciwem wobec aborcji oraz faktem, że nowe przepisy zostały przyjęte przez stanowy Senat i Izbę Reprezentantów przytłaczającą większością głosów. Podpisana przez gubernatora Arkansas ustawa ma wejść w życie za 90 dni.

Przedstawiciele Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich określili nowe przepisy mianem okrutnych i niekonstytucyjnych i zapowiedzieli, że podejmą próbę zablokowania ich na drodze sądowej.

Republikanie gotowi są na batalię prawną licząc na to, że ustawa trafi do Sądu Najwyższego co będzie okazją do podważenia decyzji w sprawie Roe v. Wade z 1973 roku legalizującej aborcję w całych Stanach Zjednoczonych. Obecny skład Sądu Najwyższego, w którym funkcje pełni sześcioro konserwatystów i trójka liberałów, zwiększa prawdopodobieństwo takiego scenariusza.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię