Europejska Agencja Leków autoryzowała szczepionki firmy Johnson & Johnson

fot.YouTube

Europejska Agencja Leków autoryzowała szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. To jeszcze nie oznacza końca procedur, bo ostateczną decyzję o zatwierdzeniu i dopuszczeniu preparatów na unijny rynek musi podjąć Komisja Europejska.

Bruksela zapowiedziała, że zrobi to niezwłocznie. Poinformowała o tym komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides, która z zadowoleniem przyjęła decyzję Europejskiej Agencji Leków. „To kolejny na drodze do zapewnienia wszystkim obywatelom dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepionek możliwie szybko” – napisała na Twitterze unijna komisarz.

Europejska Agencja Leków, zgadzając się na autoryzację uznała, że szczepionki amerykańskiego koncernu są bezpieczne i skuteczne i mogą być podawane osobom powyżej 18 roku życia.

Umowa z firmą Johnson & Johnson przewiduje dostawy do Unii do 400 milionów dawek szczepionek. Połowa ma być dostarczona jeszcze w tym roku. Szczepionki tego koncernu podawane są w jednej dawce i można je przechowywać w lodówce. Tym różnią się one od szczepionek firm, które wcześniej uzyskały autoryzację w Unii, czyli BioNTech i Pfizer, Moderny, oraz AstraZeneki.

Pierwsze dawki wyprodukowane przez Johnson & Johnson mają dotrzeć do krajów członkowskich w przyszłym miesiącu. Nie wiadomo jeszcze, czy w drugim kwartale wszystkie terminy zostaną dotrzymane. Z doniesień agencyjnych wynika bowiem, że koncern może mieć problemy z planowanymi dostawami. Komisja na razie tych informacji nie komentuje.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię