Szczepienia preparatem AstraZenecka wstrzymane w wielu krajach. WHO uspokaja

Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że nie ma powodów, by wstrzymywać podawanie szczepionki firmy AstraZeneca. To reakcja na wcześniejszą decyzję kilku krajów, które wstrzymały szczepienia po informacjach o zakrzepach krwi u pacjentów.

W kilku krajach Europy odnotowano przypadki zakrzepów krwi po szczepieniach przeciwko COVID-19 produktem AstraZeneca. Szczepienia wstrzymano m. in. w Norwegii, Danii czy Islandii. WHO zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą i podkreśla, że nie ma dowodów, iż zakrzepy to wynik szczepienia. Sprawa ma swój początek w Danii, gdzie u kilku zaszczepionych pacjentów wykryto zakrzepy, a jedna z takich osób zmarła. Dania, a później także Norwegia, Austria, Bułgaria i Tajlandia wstrzymały podawanie preparatu do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

Zarówno producent preparatu, jak i Europejska Agencja Leków oraz Światowa Organizacja Zdrowia twierdzą jednak, że nie ma powodów do niepokoju. “Przypomnijmy, że Europejska Agencja Leków nie znalazła związku zakrzepów ze szczepionką. Śledztwo w tej sprawie trwa, ale szczepionka nadal może być podawana. WHO systematycznie sprawdza tego typu informacje” – mówi szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Czytaj również: Dlaczego Biden wygrał wybory? Ilu Amerykanów popiera prezydenta?

Również brytyjski rząd bronił szczepionki i zapowiedział, że szczepienia będą kontynuowane. „Jest jasne, że szczepionka jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna… a kiedy ludzie są proszeni o zgłoszenie się i przyjęcie szczepionki, powinni nam zaufać i zrobić to” – powiedział rzecznik prasowy Borisa Johnsona

Szef WHO podkreśla, że na świecie podano do tej pory 335 milionów dawek szczepionek. Nie stwierdzono ani jednego przypadku śmierci, spowodowanej przez szczepionkę.
Światowa Organizacja Zdrowia dała też zielone światło dla użycia nowego preparatu firmy Johnson & Johnson. WHO twierdzi, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Wczoraj preparat dostał zielone światło od Komisji Europejskiej. Jest już podawany w Stanach Zjednoczonych.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 633 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 118 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

IAR/AL

Zdawał na prawo jazdy 162 razy. To rekord

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię