Życzenia ze świata na 8. rocznicę pontyfikatu papieża Franciszka

fot.YouTube

Dokładnie 8 lat temu konklawe wybrało Franciszka na następcę Benedykta XVI. Kardynał Jorge Mario Bergoglio pochodzi z Argentyny – jak sam mówi: „z końca świata” i to właśnie z Ameryki Łacińskiej przyszło najwięcej depesz.

Watykan co prawda nie celebruje rocznic pontyfikatów ale o tej rocznicy nie zapominają sami wierni. Nadchodzą od nich tysiące listów z gratulacjami i życzeniami zdrowia dla papieża Franciszka. Południowoamerykańscy wierni i duchowni dziękują w listach papieżowi Franciszkowi, że za jego pontyfikatu Kościół staje się coraz bardziej samarytański, miłosierny i synodalny.

Włoski katolicki dziennik Avvenire, nawiązując do nieustannego upominania się Franciszka o tych, których społeczeństwo odsunęło na margines sugeruje, że gdyby tylko jedna osoba miała złożyć życzenia papieżowi, to powinien to być ktoś odrzucony, imigrant.

Członkowie Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej w rocznicę pontyfikatu dziękują Franciszkowi za zachętę, by odrzucili przywileje i zostali misjonarzami, docierając do geograficznych i egzystencjalnych peryferii, do ofiar przemocy i bezbronnych, upominając się o ich prawo do zdrowia, pracy, mieszkania czy nauki.

Przez osiem lat swojego pontyfikatu Franciszek napisał 3 encykliki, zwołał 5 synodów, odbył 33 podróże zagraniczne i w ramach reformy kurii rzymskiej po raz pierwszy w historii powierzył niektóre wysokie stanowiska kobietom.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię