Irlandia i Holandia wstrzymują podawanie szczepionki AstraZeneca

fot.YouTube

Po doniesieniach o zakrzepach krwi u dorosłych, którym podano szczepionkę firmy AstraZeneca, irlandzki Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (NIAC) zalecił tymczasowe zawieszenie podawania preparatu przeciwko COVID-19 tego koncernu.

Zastępca dyrektora rządowego doradcy ds. medycznych Irlandii Ronan Glynn powiedział, że zalecenie zostało wydane „na zasadzie ostrożności” po przedstawieniu raportu Norweskiej Agencji Leków w sprawie czterech nowych przypadków zakrzepów krwi, które wystąpiły u zaszczepionych dorosłych osób.

Podobne działania podjęła też Holandia. Preparat koncernu AstraZeneca nie będzie stosowany przez najbliższe dwa tygodnie ze względu na możliwe poważne skutki uboczne, które miały wystąpić po podaniu szczepionki w Danii i Norwegii.

Ministerstwo Zdrowia Holandii poinformowało, że krajowy urząd do spraw leków zalecił, jako krok zapobiegawczy, wstrzymanie podawania szczepionki AstraZeneca. „Kluczową kwestią jest, czy objawy wystąpiły po szczepionce, czy z jej powodu. W kwestii szczepionek nie powinno być wątpliwości” – przekazał w oświadczeniu minister zdrowia Hugo de Jonge.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w piątek, że nie ma powodu, aby nie stosować szczepionki opracowanej przez szwedzko-brytyjski koncern i Uniwersytet Oksfordzki. Wcześniej decyzję o wstrzymaniu szczepień preparatami AstraZeneca podjęły między innymi Norwegia i Dania.

AstraZeneca utrzymuje, że szczepionka jej produkcji jest bezpieczna.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię