Kilkanaście krajów zaprzestało szczepień AstraZeneką

fot.YouTube

Kolejne kraje wstrzymują podawanie szczepionki firmy AstraZeneca. Powodem są podejrzenia, że preparat powoduje zakrzepy. Producent, Europejska Agencja Leków i Światowa Organizacja Zdrowia powtarzają jednak, że nie ma powodów do obaw i że szczepionka jest bezpieczna.

Lista krajów, które wstrzymały podawanie szczepionki AstraZeneca liczy kilkanaście państw. W ostatnich godzinach decyzję taką podjęły Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Kongo, a wcześniej między innymi Dania, Norwegia, Irlandia, Holandia,  Indonezja i Słowenia. Tajlandia natomiast wznowiła podawanie preparatu.

Kontrowersje zaczęły się, gdy u kilkorga pacjentów w Danii i w Norwegii po podaniu szczepionki wykryto zakrzepy. We Włoszech prokurator regionu Piemont zabezpieczył niemal 400 tysięcy dawek szczepionki po śmierci jednego z zaszczepionych pacjentów.

Czytaj również: Teksas: Nie założyła maski. Pójdzie siedzieć

Światowa Organizacja Zdrowia tymczasem twierdzi, że nie ma powodów do obaw. “Europejska Agencja Leków orzekła, że nie ma związku między szczepieniami, a zakrzepami i że podawanie preparatu może być kontynuowanie, w czasie gdy trwa dochodzenie” – mówi szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jutro ma zebrać się w tej sprawie zespół naukowców WHO, a w czwartek planowana jest narada Europejskiej Agencji Leków.

„To świetna szczepionka, nie ma powodów, by jej nie stosować” – przekazała w piątek rzeczniczka WHO Margaret Harris.Podkreśliła, że na całym świecie podano ponad 268 mln dawek różnych szczepionek przeciwko Covid-19 i nie stwierdzono żadnego spowodowanego nimi zgonu.

Producent szczepionki, firma AstraZeneca, po raz kolejny podkreślił w oświadczeniu, że preparat jest bezpieczny. Koncern poinformował, że na 17 milionów dawek podanych na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wykryto 40 przypadków zakrzepów krwi.
Szczepionka AstraZeneca była do tej pory podawana w 65 krajach na świecie. Jest to druga po tym względem szczepionka po preparacie firm Pfizer/BioNTech.

IAR/AL

Wpłynęły pieniądze z pakietu, ale nie możesz z nich skorzystać. Znamy powód

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię