Pekin nawiedziła najgorsza od dekady burza piaskowa

fot.YouTube

W Pekinie wystąpiła dziś najgorsza o dekady burza piaskowa. Z powodu niskiej widoczności odwołano część lotów na stołecznym lotnisku. Silny wiatr przywiał drobny pył znad pustyni Gobi.

Choć stolicę Chin w marcu i kwietniu zazwyczaj nawiedzają burze piaskowe niosące pył znad pustyni Gobi, to ta dzisiejsza uznawana jest za najpoważniejszą od dziesięciu lat. Mieszkańcy chińskiej stolicy poruszający się po mieście rowerami lub motorowerami musieli dziś nie tylko zasłaniać maseczkami usta, ale też chronić przed pyłem oczy.

Z powodu ograniczonej widoczności odwołano część lotów na pekińskich lotniskach. Całkowicie wstrzymano ruch lotniczy w mieście Hohot, w Mongolii Wewnętrznej, na terytorium której położona jest pustynia Gobi. W Mongolii Wewnętrznej, która w największym stopniu ucierpiała z powodu żywiołu za zaginione uznaje się ponad 340 osób.

Burza piaskowa przemieszczać się ma w kierunku południowym. Od początku marca w Pekinie odnotowywano już duży poziom smogu. W lutym przyszłego roku chińska stolica gościć ma Zimowe Igrzyska Olimpijskie, w kontekście których również pojawiają się pytania o stan powietrza podczas zawodów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię