Certyfikaty szczepień już w te wakacje. Co będą zawierać?

Komisja Europejska chce, by już w te wakacje możliwe były podróże po Unii ze specjalnym certyfikatem, bez konieczności poddawania się kwarantannie. Bruksela zaprezentowała dziś propozycję w tej sprawie.

Tempo prac nad przepisami będzie zależało od państw członkowskich. Komisja ma nadzieję, że uzgodnienia w unijnych krajach i w Parlamencie Europejskim zapadną szybko.

Co będzie zawierał certyfikat?

Zielony certyfikat cyfrowy będzie zawierał nie tylko informacje o zaszczepieniu, ale także o negatywnym wyniku testu, bądź przebytym już zakażeniu koronawirusem. Te trzy informacje w dokumencie mają zagwarantować, że nie będzie dochodziło do dyskryminacji Europejczyków i do sytuacji, w których tylko nieliczna grupa zaszczepionych będzie uprzywilejowana.

„Certyfikaty mają pomóc krajom członkowskim w przywracaniu swobodnego podróżowania w bezpiecznym i odpowiedzialny sposób” – mówiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość Didier Reynders dodał, że dokumenty nie będą warunkiem swobodnego przemieszania się i nie będą prowadzić do żadnej dyskryminacji.

Czytaj również: Andrzej “Piasek” Piaseczny w szpitalu. Artysta opublikował poruszające nagranie

Gdzie będą uznawane?

Certyfikaty poświadczające zaszczepienie przeciw koronawirusowi autoryzowaną w Unii szczepionką byłyby automatycznie uznawane w całej Wspólnocie. Ale kraje mogłyby, jeśli zechcą, zwalniać z kwarantanny także osoby zaszczepione preparatami, które nie zostały dopuszczone na unijny rynek, czyli na przykład z Rosji i Chin. Kupiły je Węgry, na zakup Sputnika zdecydowała się także Słowacja.

Specjalne dokumenty będą zawierać tylko niezbędne dane osobowe – imię i nazwisko oraz datę urodzenia, reszta to specyfikacja medyczna, czyli informacja o szczepieniu, teście, bądź przebytym zakażeniu. Na dokumencie będzie także nazwa kraju, który go wydał. Będą one bezpłatne.
Ale by możliwe były w wersji elektronicznej musi najpierw powstać portal, do którego podłączone będą systemy wszystkich państw członkowskich, by weryfikować zaświadczenia. Eksperci oceniają, że prace powinny się najpóźniej skończyć do czerwca, by od lipca możliwe było swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

Na wprowadzenie certyfikatów naciskały kraje Południa Europy, którą chcą ożywić przemysł turystyczny.

IAR/AL

Georgia: Seria zabójstw w salonach masażu

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię