Biden: „Uważam, że Putin to zabójca”. Mamy odpowiedź prezydenta Rosji

Podczas wywiadu w ABC News, Biden przyznał, że uważa Putina za „zabójcę”. W odpowiedzi prezydent Rosji zaproponował „bezpośrednią rozmowę na żywo”.

Podczas wywiadu w programie ABC „Good Morning America” – prezydent  USA został zapytany czy wierzy, że Putin jest mordercą – odpowiedział twierdząco. „Zatem zna pan Putina. Uważa pan, że to zabójca?” – spytał dziennikarz. ” Mhm, tak” – odpowiedział Biden. Potwierdził też wcześniejsze doniesienia, że w roku 2011 osobiście powiedział Putinowi, iż “nie ma duszy”.

W tym samym wywiadzie Biden powiedział, że Władimir Putin musi ponieść konsekwencje za ingerencję w zeszłoroczne wybory prezydenckie w USA i próbę przechylenia ich wyniku na korzyść ubiegającego się wówczas o reelekcję Donalda Trumpa.

Putin w czwartek zaproponował prezydentowi Bidenowi bezpośrednią rozmowę, która miałaby być transmitowana na żywo. „Nie chcę tego odkładać. Może odbyć się jutro (piątek) lub w poniedziałek. Jesteśmy gotowi w każdej chwili dogodnej dla strony amerykańskiej”.

„Kto się przezywa, sam się tak nazywa”

Wcześniej rosyjski prezydent zasugerował, że Biden oskarża go o to, czego winne są same Stany Zjednoczone. Nawiązał do zabójstw rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej podczas kolonizacji oraz niesprawiedliwości z jaką borykali się Afroamerykanie.

„Pamiętam, w dzieciństwie, kiedy kłóciliśmy się ze sobą na podwórku, mówiliśmy: „Kto się przezywa, sam się tak nazywa”– powiedział Putin. „I to nie jest przypadek. To nie jest tylko dziecinne powiedzenie. Jest w tym bardzo głęboki sens. Widzimy innych przez swój pryzmat i myślimy, że są tacy jak my” – podsumował rosyjski prezydent . „Życzę mu dużo zdrowia...Mówię to bez cienia ironii czy żartu „ – dodał.

Komentarz Białego Domu

Odpowiadając na zaproszenie Władimira Putina do rozmowy, Biały Dom oświadczył, że Joe Biden spotka się z rosyjskim przywódcą w stosownym czasie. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że nie wycofuje się on z opinii wyrażonej w wywiadzie telewizyjnym, gdy odpowiedział twierdząco na pytanie czy Putin jest zabójcą. Dodała, że krytyka rosyjskiego przywódcy nie wyklucza współpracy w kwestiach będących we wspólnym interesie USA i Rosji, takich jak układ rozbrojeniowy Nowy START.

Sam Joe Biden przed odlotem do Atlanty również został zapytany czy przyjmie ofertę rosyjskiego przywódcy. „Jestem pewien, że porozmawiamy w którymś momencie” – odpowiedział. Pytany o sankcje wobec Rosji Biden odpowiedział, że zostaną wprowadzone w odpowiednim czasie.

Czytaj również: Joe Biden przewrócił się na schodach Air Force One (WIDEO)

Ostra reakcja Kremla

Rzecznik Kremla Dmitrij Peskow przekazał w czwartek dziennikarzom, że słowa Bidena utwierdziły ich w przekonaniu, iż Biden nie jest zainteresowany poprawą stosunków z Rosją. „Powiem tylko tyle, te uwagi prezydenta USA są bardzo złe. On na pewno nie chce normalizacji stosunków z naszym krajem. I my będziemy działać właśnie w oparciu o tę przesłankę” – powiedział Peskow.

Konstantin Kosaczew, wiceprzewodniczący wyższej izby parlamentu, powiedział, że komentarze Bidena są nie do przyjęcia, „nieuchronnie zaognią i tak już złe stosunki” oraz „kończą wszelkie nadzieje Moskwy na zmianę polityki USA pod rządami nowej administracji”.

Senator uważa, że tego typu oceny są „niedopuszczalne”, szczególnie z ust prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Kosaczewa to przełomowy czas w relacjach amerykańsko-rosyjskich. Przyznał, że Moskwa zareaguje „innymi działaniami”, jeśli Waszyngton oficjalnie nie przeprosi.

Media na całym świecie piszą, że reakcja na komentarze Bidena podkreśliła napięte stosunki między Rosją a USA, które mogą się jeszcze pogorszyć w nadchodzących tygodniach.

AL

źródło: Abc News

Izba Reprezentantów przyjęła w czwartek dwa projekty ustawy imigracyjnej

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię