Izba Reprezentantów przyjęła w czwartek dwa projekty ustawy imigracyjnej

Izba Reprezentantów przyjęła w czwartek dwa projekty ustawy imigracyjnej. Mają utorować ścieżkę do obywatelstwa lub legalnego statusu dla milionów nieudokumentowanych imigrantów. 

Chodzi o projekty dotyczące przyznania obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do USA jako dzieci, tzw. “Dreamersi” oraz tych którzy posiadają tymczasowy status ochronny z powodów humanitarnych.

Oprócz pomocy „Dreamersom” ustawa pozwoli pracownikom rolnym, ich małżonkom i dzieciom, na uzyskanie legalnego statusu poprzez ciągłe zatrudnienie w sektorze rolniczym i wprowadzi zmiany do programu H-2A.

„Jest to dla nas bardzo szczególny dzień” –  powiedziała przed głosowaniem przewodnicząca Izby Nancy Pelosi. “Szanujemy piękną różnorodność Ameryki i fakt, że imigracja ożywia ten kraj”. Ustawa została została przyjęta stosunkiem głosów 228-197. Poparło ją dziewięciu Republikanów. Nie wiadomo jaki będzie jej los w Senacie – aby projekty mogły zostać przyjęte potrzeba głosów przynajmniej 10 Republikanów.

Czytaj również: USA użyczą szczepionkę na Covid-19. Wiemy komu!

Dwustronne porozumienie w sprawie imigracji znacznie skomplikowało się przez ostanie doniesienia o kryzysie na południowej granicy. Republikanie wykorzystali wzrost liczby nieletnich bez opieki granicy USA z Meksykiem, by domagać się surowszego egzekwowania prawa imigracyjnego.

 „Biden stracił kontrolę nad granicy USA z Meksykiem” – powiedział w środę senator Lindsey Graham. „Dopóki nie odzyska kontroli, poprzez wdrożenie polityki, która działa, trudno będzie zająć się Dreamersami czy czymkolwiek innym”. Liczba zatrzymań na południowej granicy od stycznia do lutego wzrosła o 28 procent,  do ponad 100 tysięcy – wynika z danych U.S. Border Patrol i  Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

AL

Joe Biden przewrócił się na schodach Air Force One (WIDEO)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię