Minister Adam Niedzielski „Nie poddajemy się histerii”

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że Polska „nie poddaje się histerii” w związku ze szczepionkami firmy AstraZeneca.

Kilkanaście europejskich krajów w ostatnich dniach zawiesiło podawanie szczepionki AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. Wczoraj Europejska Agencja Leków zapewniła, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna.

Szef resortu zdrowia powiedział w TVP Info, że był przekonany o bezpieczeństwie preparatu, dlatego nie zaprzestano nim szczepić. „Przykład AstryZneki pokazuje, że warto mieć własne zdanie, być do niego mocno przekonanym, oczywiście o ile to przekonanie wynika ze zważenia wszystkich argumentów, a w tym przypadku tak było” – powiedział minister Adam Niedzielski. Dodał, że był spokojny o wczorajszą ocenę Europejskiej Agencji Leków. Jej decyzję ocenił jako pozytywną – pozwalającą na stabilną, ciągłą kontynuację procesu szczepień.

Czytaj również: Biden: “Uważam, że Putin to zabójca”. Mamy odpowiedź prezydenta Rosji

Minister zdrowia powiedział również, że przedstawiciele firmy Johnson&Johnson zapewnili go o wysokiej skuteczności ich szczepionki. Preparat, jako czwarta szczepionka, został niedawno zatwierdzony w Unii Europejskiej. Preparat ten po 14 dniach ma zabezpieczać przed ciężkim przebiegiem, a po 28 dniach przed hospitalizacjami w związku z COVID-19.

Adam Niedzielski zaznaczył, że skuteczność ochrony przed zakażeniem jest drugorzędna. „Najważniejsze jest, czy chroni przed ciężkim przebiegiem, przed hospitalizacją i oczywiście przed zgonem” – wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Szczepionka Johnson&Johnson jest jednodawkowa i minister Adam Niedzielski zapewnił, że jest produktem najwyższej jakości. Jak dodał, w drugim kwartale tego roku, do Polski trafi 4,5 miliona dawek preparatu.

IAR

USA użyczą szczepionkę na Covid-19. Wiemy komu!

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię