USA użyczą szczepionkę na Covid-19. Wiemy komu!

fot.YouTube

Stany Zjednoczone udostępnią 4 miliony dawek szczepionki AstraZeneca Meksykowi i Kanadzie- poinformował Biały Dom. Amerykański rząd określa przekazanie szczepionki mianem pożyczki. Co ciekawe, AstraZeneca nie została jeszcze zatwierdzona w USA.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że Stany Zjednoczone dysponują w tym momencie 7 milionami gotowych do użycia dawek szczepionki AstraZeneca. „Dwa i pół miliona tych dawek chcemy udostępnić Meksykowi, a półtora miliona Kanadzie” – powiedziała Psaki dodając, że warunku tak zwanej „pożyczki” są cały czas przedmiotem negocjacji.

Rzeczniczka Białego Domu dodała, że przekazanie szczepionki sąsiadom leży także w interesie Stanów Zjednoczonych. „Pandemia nie zna granic i opanowanie jej przez naszych sąsiadów jest kluczowe do jej zakończenia” – argumentowała.
Jen Psaki ujawniła, że nie tylko Kanada i Meksyk wystąpiły do USA o udostępnienie szczepionki AstraZeneca. Nie ujawniła jednak które to kraje. Dodała też, że dla prezydenta Joe Bidena priorytetem jest zaszczepienie w pierwszej kolejności Amerykanów.

Federalna Agencja Żywności i Leków zatwierdziła w Stanach Zjednoczonych trzy szczepionki – Pfizer, Moderna i Johnson and Johnson. AstraZeneca czeka na autoryzację.
W ostatnich tygodniach rząd USA przyspieszył szczepienia. Około 75 milionów, czyli prawie 30 procent dorosłych Amerykanów otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię