Niemcy odwołują twardy lockdown na Wielkanoc

0
459

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że wycofuje poniedziałkową decyzję o surowszych restrykcjach sanitarnych na Wielkanoc. – Ten błąd był wyłącznie moją winą – powiedziała. – Głęboko tego żałuję i za to proszę o wybaczenie wszystkich obywateli – dodała.

Sprzeciw wielu Niemców wzbudził jej wcześniejszy apel o odwołanie nabożeństw.
Po fali krytyki, która wylała się na rządzących po ogłoszonej w poniedziałek decyzji o wprowadzeniu w czasie Wielkanocy twardego lockdownu, kanclerz Angela Merkel przyznała się do błędu. “Z racji swojego urzędu biorę na siebie całą odpowiedzialność za tę błędną decyzję” – oświadczyła szefowa niemieckiego rządu.

Wczoraj Angela Merkel zadecydowała o przedłużeniu lockdownu do 18 kwietnia, przy czym w dniach świąt wielkanocnych życie publiczne miało zostać ograniczone do minimum. Irytację wzbudził zwłaszcza jej apel o odwołanie nabożeństw. Zalecenia rządu skrytykowali nie tylko przedstawiciele wspólnot reliigijnych, lecz także jej partyjni koledzy. Premier Saksonii Michael Kretschmer zapowiedział, że w jego landzie Msze święte nie zostaną zawieszone.

Zmasowana krytyka skłoniła dziś Angelę Merkel do zwołania ponownej konferencji z premierami landów i uchylenia ustalonych wczoraj rozporządzeń. ” Chciałabym wszystkich przeprosić, choć zapewniam, że działaliśmy w dobrej wierze” – powiedziała kanclerz.

Pięć tysięcy funtów kary za opuszczenie kraju

(iar)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię