Wideoszczyt Unii Europejskiej z udziałem prezydenta Joe Bidena

fot.www.consilium.europa.eu

Około godziny trwała dyskusja unijnych przywódców na wideoszczycie z prezydentem USA Joe Bidenem. To pierwsza, wspólna rozmowa liderów krajów członkowskich z amerykańskim przywódcą od 2009 roku.

Wtedy po raz ostatni zorganizowano szczyt Unia Europejska – USA w którym wziął ówczesny prezydent Barack Obama.„Stojąc ramię w ramię, Unia Europejska i USA mogą pokazać, że demokracje bronią obywateli, promują godność i przyczyniają się do dobrobytu” – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Dzisiejsze łączenie unijnych przywódców z amerykańskim prezydentem poprzedziła wizyta w Brukseli w tym tygodniu sekretarza stanu USA. Antony Blinken zapewnił europejskich sojuszników o chęci podtrzymania ścisłych więzi transatlantyckich.

Czytaj również: Pierwsza konferencja prasowa Joe Bidena.” Nie będę przepraszał”

W kwaterze głównej NATO amerykański sekretarz stanu podkreślał przywiązanie Stanów Zjednoczonych do artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego mówiącego o kolektywnej obronie. Antony Blinken skrytykował też budowę Nord Stream 2, drugiej nitki Gazociągu Północnego, poprowadzonego po dnie Bałtyku, łączącego Rosję z Niemcami, omijającego Polskę i Ukrainę.

IAR

Biden: 200 milionów szczepień w ciągu pierwszych 100 dni prezydentury

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię