Kłamliwa teza New Yorkera: “Polacy współodpowiedzialni za śmierć milionów Żydów”

żródło: pixabay.com

Artykuł w “The New Yorker” jest oburzający – powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister mówił, że publikacja usiłuje kreować odpowiedzialność Polski za zagładę Żydów w trakcie II wojny światowej, co jest “bezczelną manipulacją”.

Autor artykułu w “The New Yorker” pt. “Historycy atakowani za badanie roli Polski w Holokauście” napisał, że “aby oczyścić naród z zarzutu zamordowania trzech milionów Żydów, polski rząd posuwa się do ścigania za zniesławienie dwojga naukowców” Jana Grabowskiego i Barbary Engelking. Wiceminister Szynom Szynkowski vel Sęk powiedział, że reakcja polskiej dyplomacji jest w tej sprawie szybka i zdecydowana.

 

“Postawienie tezy o tym, że polski naród, czy państwo polskie ponosi odpowiedzialność za śmierć trzech milionów Żydów podczas II wojny światowej jest kłamliwa i manipulacyjna. Pada w przestrzeni publicznej, a więc musimy reagować” – mówił wiceminister. Przekazał informację, że wczoraj Polska Ambasada w Waszyngtonie skierowała do redakcji “The New Yorker” list z wyrazami oburzenia i żądaniem usunięcia tego artykułu ze strony internetowej redakcji. Zaznaczył, że dalsze kroki są uzależnione od odpowiedzi redakcji na ten list.

Wiceminister mówił, że krytyczne stanowisko wobec tej publikacji zabrali: dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński i Komitet Żydów Amerykańskich. “Padają kolejne głosy krytyki. Nie może być w przestrzeni publicznej zgody na tak bezczelną – trzeba sobie powiedzieć wprost – manipulację” – mówił wiceszef MSZ.

Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oświadczył, że “tekst zawiera tak wiele kłamstw i zniekształceń, że trudno uwierzyć, iż jest to zbieg okoliczności” oraz, że “sprowadzenie całej Polski do historii kolaborantów, szantażystów, donosicieli czy morderców jest historycznym kłamstwem”.

 

W sprawie publikacji zabrał także głos Komitet Żydów Amerykańskich na Europę Środkową (AJC Central Europe). W zmieszczonym wczoraj na Twitterze oświadczeniu napisał: “skrytykowaliśmy polski rząd za lukrowanie prawdy o postawach Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Ale twierdzenie, że Polska rozumiana jako wspólnota etnicznych Polaków i państwo polskie są winne śmierci 3 milionów Żydów jest wypaczeniem Holokaustu”.

W drugim wpisie Komitet Żydów Amerykańskich na Europę Środkową dodał, że “tysiące Polaków szantażowało, denuncjowało, a nawet mordowało Żydów własnymi rękami. Tysiące Polaków pomagało Żydom, ryzykując życie swoich rodzin. Czy my zaryzykujemy nasze? Nie, Polska okupowana przez Niemców nie była zarządzana przez państwo polskie”. “Obarczanie Polski zbiorową winą za Holocaust jest błędem” – podkreślił Komitet.

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię