USA ewakuują z Mjanmy pracowników rządowych

Stany Zjednoczone ewakuują z Mjanmy swoich pracowników rządowych wraz z rodzinami. Departament Stanu od połowy lutego umożliwiał im dobrowolny wyjazd, teraz zarządzono wyjazd wszystkich pracowników rządowych, których obowiązki nie dotyczą sytuacji kryzysowych.

Biały Dom potępił działania służb bezpieczeństwa w Mjanmie, które dopuszczają się krwawego tłumienia protestów. W sobotę w trakcie manifestacji zginęło ponad 110 osób, kolejne ofiary śmiertelne odnotowano podczas dzisiejszych manifestacji. Protesty miały być znakiem sprzeciwu wobec wojskowej junty, która od lutego rządzi krajem. Z kolei państwowa telewizja ostrzegała, że wojsko będzie strzelało do protestujących.

Dodatkowo USA zdecydowały przedwczoraj o natychmiastowym zawieszeniu wszelkich stosunków z tym krajem, regulowanych przez umowę międzynarodową z 2013 roku. Zawieszenie ma obowiązywać do czasu wybrania w sposób demokratyczny nowego rządu.

Czytaj również: Nowa strona internetowa Donalda Trumpa

Protesty w Mjanmie są znakiem sprzeciwu wobec wojskowej junty, która od lutego rządzi krajem. Do demonstrujących w miastach w całym kraju strzela wojsko. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w czasie protestów zginęło co najmniej 512 cywilów, a tylko w ostatnią sobotę 141.

IAR

Czy Chicago wprowadzi paszport szczepionkowy? Jest komentarz burmistrz

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię