Polska: Rynek pracy po roku pandemii COVID-19

Tylko 9 procent przedsiębiorców planuje w tym roku szukać nowych pracowników, a 24 procent myśli o redukcji etatów – wynika z najnowszego badania “Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

Blisko połowa pracodawców – 45 procent uważa, że osłabienie gospodarki będzie w tym roku większe niż rok wcześniej – wyjaśnia Krzysztof Inglot – prezes Personnel Service S.A. Informuje, że co piąty przedsiębiorca twierdzi, iż utrzyma się sytuacja z 2020 roku, a tylko co czwarty liczy na poprawę. 20 procent pracowników uważa, że ich sytuacja na rynku pracy będzie gorsza niż przed rokiem.

Pracodawcy pytani o główne wyzwania, z jakimi będą musieli się mierzyć w kolejnych miesiącach, wskazali na niepewność związaną z koronawirusem, wyższe koszty prowadzenia działalności, spowolnienie gospodarcze i kolejne obostrzenia rządowe. Firmy przestały się za to obawiać braku pracowników. Wskazało na to tylko 8 procent badanych firm.

Główny ekonomista Pracodawców RP – profesor Paweł Wojciechowski zwrócił uwagę, że jest to sygnał przechodzenia od rynku pracownika, z którym mieliśmy do czynienia w stronę rynku pracodawcy czyli takiego, gdzie przewagę na rynku zatrudnienia ma pracodawca. Profesor Wojciechwski podkreślił, że z jednej strony mamy pandemię a z drugiej przyspieszone restrukturyzacje, przyspieszone myślenie o robotyzacji, automatyzacji i dużo więcej pracy zdalnej. Z badania wynika, że 44 procent przedsiębiorców uważa, że ich firma jest gotowa na automatyzację, podczas gdy rok wcześniej ten odsetek wynosił 25 procent.

Z Barometru wynika również, że pracodawcy będą starali się zachęcać pracowników do poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19. 14 procent badanych firm uzależnia od tego pełny powrót do biura, 27 procent planuje akcje informacyjne z rekomendacją szczepień na COVID-19, a 16 procent będzie zachęcać do szczepień bez wdrażania akcji specjalnych. W badaniu tych wątków wzięło udział ponad ponad 300 firm i ponad 600 polskich pracowników.

IAR

Ambasador RP w USA zaprosił M. Gessen do Muzeum Auschwitz

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię