Udrożnienie Kanału Sueskiego kosztowało fortunę

Administracja kanału sueskiego przekazała, że udrożnienie drogi po tym, gdy zablokował ją osiadły na mieliźnie kontenerowiec Ever Given, kosztowała miliard dolarów. Udrożnienie kanału zajęło niemal tydzień – od zeszłego wtorku do poniedziałku.

Kierownik administracji kanału sueskiego Osama Rabie powiedział egipskiej telewizji, że poniesione szkody i straty wciąż są szacowane. Do sumy wliczają się również koszty pracy pogłębiarek. “Koszty mogą wynieść miliard dolarów lub trochę więcej, mamy do tego prawo” – zaznaczył Osama Rabie.

Ocenia się, że Kanał Sueski odpowiada za około 12% globalnego handlu. Zarząd Kanału Sueskiego szacuje, że straty na skutek blokady sięgały 15 milionów dolarów dziennie. Firmy handlowe oceniają, że statki czekające na przeprawę zablokowaną trasą żeglugową przewoziły towary warte około 9,6 miliarda dolarów.

Czytaj również: Psy Bidena wróciły do Białego Domu. Major znowu ugryzł

Ever Given, jeden z największych kontenerowców świata, długi na prawie 400 metrów, szeroki na około 60, przeznaczony do transportu ponad 20 tysięcy kontenerów, wpłynął do Kanału Sueskiego w ubiegły wtorek. W odległości około 6 kilometrów od Suezu, zboczył ze swojego toru, ustawił się bokiem i ugrzązł na mieliźnie, blokując tym samym kluczową drogę morską.

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi podkreślił znaczenie przeprawy łączącej drogę morską między Azją i Europą. „Nie chcieliśmy, aby doszło to takiego zdarzenia, ale teraz wiemy, że potwierdziło ono znaczenie Kanału Sueskiego dla światowego handlu” – powiedział prezydent Egiptu, który jednocześnie podziękował wszystkim zaangażowanym w odblokowanie przeprawy.

IAR/AL

Trump: “Ta podwyżka podatków to globalistyczna zdrada Bidena i jego przyjaciół”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię