Wielki Czwartek i początek Triduum Paschalnego

W Kościele katolickim Wielki Czwartek – rozpoczyna on uroczyste obchody Triduum Paschalnego. W sposób szczególny te dni obchodzone są w Jerozolimie, choć w tym roku z powodu pandemii koronawirusa uroczystości będą znacznie skromniejsze niż zwykle.

Na uroczystości Wielkiego Tygodnia oraz Wielkanocy do Jerozolimy co roku przyjeżdżają tysiące osób z całego świata. W ubiegłym roku koronawirus spowodował jednak, że miasto było opustoszałe, a we mszach i nabożeństwach brała udział jedynie garstka księży.
W tym roku turystów z zagranicy wciąż nie będzie.

Szybkie tempo szczepień w Izraelu sprawiło jednak, że w uroczystościach będą mogły wziąć udział niewielkie grupy miejscowych chrześcijan, tak jak stało się to kilka dni temu w Niedzielę Palmową. “Rok temu to była straszna Wielkanoc bez ludzi, przy drzwiach zamkniętych. Teraz jest nieco lepiej. Nie ma zbyt wielu osób, ale drzwi kościołów są już otwarte, a ludzie mają nadzieję, że sytuacja wkrótce się poprawi” – mówił kilka dni temu łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Pierbattista Pizzaballa.

Tak jak na całym świecie Triduum Paschalne w Jerozolimie rozpocznie się od przedpołudniowej mszy krzyżma w Bazylice Bożego Grobu. Po południu franciszkanie, którzy w imieniu Kościoła katolickiego administrują kościołami w Ziemi Świętej, przejdą w procesji do Wieczernika. Wieczorem w ogrodzie Getsemani rozpocznie się modlitewne czuwanie.

Obchody w Polsce

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poprosił, by ci, którzy ze względu na obostrzenia nie będą mogli osobiście uczestniczyć w celebracjach, łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje.

W Wielki Czwartek rano biskupi diecezjalni wraz z kapłanami odprawiają Mszę św. Krzyżma. W jej trakcie święcone są oleje, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Z kolei wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej.

Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.

Umywanie nóg

W Kościele rzymskokatolickim obrzęd umywania nóg (tzw. Mandatum) towarzyszy obecnie liturgii wielkoczwartkowej, kiedy główny celebrans dokonuje symbolicznego mycia nóg zaproszonym na liturgię ubogim. Od 1979 w Wielki Czwartek papież co roku obmywa nogi ubogim oraz więźniom.  Stolica Apostolska wydała rozporządzenie, by w tym roku, ze względu na pandemię, pominąć ten obrzęd.

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię