Pisanki to nie nowa tradycja. I choć trudno w to uwierzyć, najstarsze z nich pochodzą aż z terenów Mezopotamii. W starożytnym Egipcie na jajkach najczęściej pojawiały się skarabeusze i sylwetki ludzi. Chińczycy zdobili jajka malunkami kwiatów wiśni, w islamskim Sudanie na skorupkach zapisywano fragmenty z Koranu. Aborygeni z kolei, stawiając na skorupce kolorowe kropki, wyczarowywali jaszczurki, ptaki czy węże.
Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Pisanki w obecnej tradycji symbolizują rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
W obecnych czasach w sklepach można dostać setki przeróżnych barwników do zdobienia jajek wielkanocnych. Jeśli jednak chcesz przywołać ducha przodków i spędzić kreatywnie czas z rodziną lub przyjaciólmi polecam naturalne sposoby zdobienia i malowania jajek. Można użyć pisaków, farbek wodnych lub nawet bibuły. Wyobraźnia nie zna granic, wystarczy tylko chcieć:)
Poniższy obrazek pokazuje naturalne barwniki do pisanek. Zapisz infografikę w telefonie lub w komputerze, żeby zawsze mieć ściągę pod ręką w okresie wielkanocnym:
Zanim pofarbujesz jajka w naturalny sposób, pamietaj o kilku ważnych rzeczach:
- Naturalne barwniki do jajek zwykle nie są tak intensywne jak te chemiczne.
- Aby uzyskać najlepszy efekt i najbardziej nasyconą barwę farbowanej naturalnie pisanki wybieraj jak najbielsze jajka
- Po barwieniu, wystudzeniu i wysuszeniu pisanek przetrzyj skorupkę ściereczką nasączoną w oliwie z oliwek – będą pięknie błyszczeć!
- Jeśli chcesz zdobić pisanki woskiem, musisz nim pomalować jajka przed barwieniem.
Co jest potrzebne do naturalnego zabawienia jajek:
- jajka,
- woda,
- ocet,
- naturalny barwnik ( zerknij na powyższą grafikę )
Jak wygląda proces barwienia pisanek wielkanocnych
- Jajka gotujemy na twardo
- Barwnik na przyklad pokrojonego w plasterki buraka gotuj w 1l wody z 2 łyżkami soli i 2 łyżkami octu spirytusowego około 30 minut
- Wywar studzimy i wkładamy do niego jajka ugotowane na twardo
- Pozostawiamy aż do uzyskania pożądanego odcienia
Uwaga: Jeśli chcemy uzyskać bardzo intensywny kolor, zostawiamy jajka w wywarze na całą noc.
ZSS