Szczepionka Pfizer skuteczna u dzieci. Kiedy rozpoczną się szczepienia ?

Koncern Pfizer ogłosił w środę, że szczepionka na Covid- 19 jest skuteczna i w 100 procentach bezpieczna u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Firma w najbliższych tygodniach wystąpi o jej dopuszczenie w trybie awaryjnym.

„To jest dokładnie to co mieliśmy nadzieję usłyszeć” – powiedział doktor Buddy Creech, ekspert w dziedzinie pediatrycznych chorób zakaźnych w Vanderbilt University Medical Center w Nashville, Tennessee. Creech nie był zaangażowany w badania prowadzone przez firmę Pfizer.

Preparat jest obecnie stosowany u osób w wieku 16 lat i starszych. Firma planuje w najbliższych tygodniach złożyć wniosek o jej dopuszczenie w nagłych wypadkach dla przedziału wiekowego od 12 do 15 lat. Koncern ma nadzieję, że szczepienia tej grupy wiekowej rozpoczną się jeszcze przed nowym rokiem szkolnym.

Czytaj również: Wywiad Lary Trump z Donaldem Trumpem znika z mediów społecznościowych

W badaniu klinicznym wzięło udział 2260 nastolatków w wieku 12-15 lat. W grupie dzieci, które otrzymały pełne szczepienie Pfizerem, nie stwierdzono żadnego zachorowania na COVID-19. Z kolei w grupie, której podano placebo, odnotowano 18 infekcji koronawirusem. Próba z udziałem dorosłych była znacznie większa i liczyła ponad 43 tysiące uczestników.

U nastolatków wystąpiły podobne efekty uboczne jak u dorosłych: ból ramienia, zmęczenie i ból głowy. Zadowalający jest fakt, że stwierdzono u nich poziom przeciwciał podobny do poziomu jaki uzyskali zaszczepieni starsi nastolatkowie i  młodsi dorośli.

„Czy będzie ona w 100 procentach skuteczna w prawdziwym świecie? Kto to zagwarantuje?  Wiemy jednak, że po podaniu ta szczepionka zachowuje się dokładnie tak samo jak u dorosłych, a nawet lepiej” – powiedział Creech.

Pfizer i Moderna rozpoczęły też niedawno badania skuteczności i bezpieczeństwa swoich szczepionek u młodszych dzieci – poniżej 12. roku życia.

AL

Trump: “Ta podwyżka podatków to globalistyczna zdrada Bidena i jego przyjaciół”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię