Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu

Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół przypomina o męce i śmierci Chrystusa na krzyżu.

Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński podkreśla, że krzyż i cierpienie Jezusa jest w centrum tego dnia paschalnego. “Krzyż jest w centrum naszych rozważań, przez ten krzyż Chrystus odkupił całą ludzkość, cały wszechświat, i przybliżył człowieka, przybliżył do Ojca” – mówi biskup Kamiński.

Ksiądz Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zwraca uwagę, że atmosferę przemijalności i śmierci uświadamia nasza rzeczywistość „Kondukty żałobne zniknęły z naszych ulic i dopiero pandemia nam pokazuje, że jest śmierć, że wszystko przemija, i warto w Wielki Piątek wejść w klimat cierpienia, śmierci, warto poszukać takich osób, za które warto się pomodlić” – mówi kapłan.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje mszy świętych. Wieczorem w świątyniach sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej.  Tego dnia obowiązuje post ścisły. Odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki apeluje, by ci, którzy ze względu na obostrzenia nie mogą osobiście uczestniczyć w celebracjach, łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje.

Droga Krzyżowa przed bazyliką świętego Piotra

Z powodu pandemii, podobnie jak w ubiegłym roku, Droga Krzyżowa nie odbędzie się w Koloseum lecz przed bazyliką świętego Piotra. Rozważania napisała młodzież.
Papież powierzył napisanie rozważań grupie skautów z Foligno w Umbrii i młodzieży z rzymskiej parafii Świętych Męczenników z Ugandy. Jej proboszcz Luigi D’Errico koordynował pracę nad tekstem. „Mnie uderzyło jak opisali spotkanie Jezusa z Matką. Bardzo to przeżyli. Ktoś napisał: Jak bardzo musiał cierpieć Jezus widząc jak jego mama płacze”. Na każdej ze stacji na Placu świętego Piotra znajdą się rysunki dzieci z dwóch rzymskich domów opieki.

    IAR

    SKOMENTUJ

    Dodaj komentarz
    Wpisz swoje imię