9 fascynujących podziemnych miast

Fascynujące starożytne kultury, tajne tunele, zachowane do dzisiaj miasta bądź ich fundamenty. Ziemia kryje wiele zaskakujących historii i wydarzeń. Niektóre z nich będą ponownie otwarte są dla zwiedzających ( po pandemii ). Oto kilka z nich:

 

Petra, Jordan

Petra znajduje się w południowej Jordanii, w okolicy Jabal Al-Madbah. Jest to historyczne miasto zbudowane w skałach przez Nabatejczyków. To starożytne plemię nomadów, jest znane z wykuwania pałaców, świątyń, grobowców i stajni w miękkich kamiennych klifach. Petra często jest nazywana Rose City ze względu na różowo-czerwony kolor skały, z której została wykuta. Obiekt w 1985 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Edynburskie podziemia, Edynburg, Szkocja

Historia edynburskich podziemi sięga XVIII wieku. Jest to system tuneli, przejść i komnat znajdujących się w 19 łukach mostu South Bridge. Edinburgh Vaults przez prawie 30 lat były domem dla pobliskich tawern, warsztatów dla szewców i innych rzemieślników. Służyły również do magazynowania towarów. W późniejszych latach sklepienia stały się domem dla bezdomnych i przestępców oraz do transportu nielegalnych towarów. Legendy mówią, że seryjni mordercy przechowywali tam ciała swoich ofiar. Podziemia zostały odkryte dopiero w 1985 roku, kiedy to podczas wykopalisk znaleziono zabawki, butelki po lekarstwach, talerze i inne artefakty.

 

Mesa Verde, Kolorado, USA

Region archeologiczny Mesa Verde, położony w południowo-zachodniej części stanu Kolorado był zamieszkiwany przez lud Ancestral Pueblo. Przez ponad 700 lat był dla nich, od 550 AD do 1300 AD. Mieszania były wykute w skała a dzisiaj ten rodzaj zamieszkania jest nazywany jaskiniowym. Do dziś zachowało się ponad 5 000 artefaktów i 600 mieszkań jaskiniowych.

 

Dixia Cheng, Pekin, Chiny

To podziemne miasto w Pekine zostało zbudowane jako schron lotniczy i przeciwatomowy podczas okresu zimnej wojny. Ten podziemny kompleks zajmuje 33 mile kwadratowe połączonych ze sobą katakumbami i tunelami. Niektórzy twierdzą, że w tunelach znajdują się szkoły, szpitale i spichlerze do których prowadzi przeszło sto ukrytych wejść z terenu Pekinu i okolic.

 

Paryskie katakumby, Paryż, Francja

Paryż ma wiele atrakcji do zaoferowania zwiedzającym. Paryskie katakumby są domem dla szczątek około 6 milionów Paryżan. Zostały zbudowane na terenie dwóch kamieniołomów pod koniec XVIII wieku ze względu na szerzące się choroby i przepełnione cmentarze. Zwiedzanie bez przewodnika może być zdradzieckie – bardzo łatwo jest zgubić się w krętym, masywnym systemie tuneli. . Od 1809 roku katakumby są otwarte dla publiczności.

 

Moose Jaw, Saskatchewan, Kanada

Miasteczko Moose Jaw jest znane z tuneli, które na początku XX wieku zamieszkiwali chińscy imigranci. A było to rezultatem nałożenia podatku pogłównego przez władze na Chińczyków. Podatek miał chronić mieszkańców i ich pracę przed imigrantami. Nie będąc w stanie zapłacić nowego podatku Chińczycy zeszli do podziemi gdzie zamieszkiwali całymi rodzinami. W latach prohibicji tunele były również wykorzystane do przewożenia nielegalnego alkoholu.

 

Chicago Pedway, Illinois, USA

Chicago’s Pedway jest bardziej systemem tunelowym niż podziemnym miastem. Tunele te łączą różne części miasta Chicago. Biegną między drapaczami chmur prowadząc do sklepów, kawiarni, hoteli i innych obiektów. Konstrukcja Pedway rozpoczęła się w 1951 roku, a dobudówki i przeróbki niektórych odcinków trwają do dzisiaj.

 

Szanghajskie Tunele, Portland, Oregon, USA

Portland w Oregon kryje swoje tajemnice. Pod miastem znajduje się sieć tuneli i przejść łączących różne dzielnice miasta. W przeszłości tunel prowadziły do piwnic okolicznych tawern i hoteli oraz do nabrzeża rzeki Willamette. Dzięki temu pozwalało to na przenoszenie towarów bezpośrednio z zacumowanych okrętów do piwniczek.

 

Derinkuyu, Kapadocja, Turcja

Kapadocja słynie z podziemnych miast z VII i VIII wieku. Na tym obszarze w środkowej Turcji znajduje się ich 36. Największym i najbardziej znanym jest Derinkuyu. To miasto składa się z siedmiu podziemnych poziomów. Kiedyś mogło pomieścić do 20 000 osób. Obejmowało całą cywilizację, w tym sklepy, rynki, szkoły, a nawet prymitywne winiarnie.

Aruba – szczęśliwa wyspa na Karaibach (FOTORELACJA)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię