Trump wzywa do bojkotu Coca- Coli i innych gigantów. Dlaczego?

Były prezydent Donald Trump w sobotę wieczorem wezwał do bojkotu firm, które opowiedziały się przeciwko nowemu prawu wyborczemu w stanie Georgia. Między innymi chodzi o Major League Baseball, Delta Airlines, ViacomCBS, Coca-Cola, UPS i inne.

Oświadczenie ma związek z ustawą wyborczą w Georgii, która została podpisana przez republikańskiego gubernatora Briana Kempa i skrytykowana przez niektóre firmy, w tym Coca-Colę. Gubernator Kemp uważa, że nowe  przepisy „są kolejnym krokiem na drodze do uczynienia wyborów bezpiecznymi i sprawiedliwymi”.

Nowe prawo wprowadza szereg zmian w systemie głosowania. Od teraz w celu oddania głosu drogą pocztową wyborcy muszą okazać dokument tożsamości ze zdjęciem. Mniejsza też będzie liczba urn do głosowana. Nie wolno już rozdawać jedzenia lub wody wyborcom czekającym w kolejce na oddanie głosu. Ponadto prawo zwiększa nadzór legislatury nad wyborami i ogranicza prawo do tymczasowych kart do głosowania, które wydaje się w przypadku, gdy istnieją wątpliwości co do tego, czy dana osoba ma prawo oddać głos, bo np. zapomniała przynieść ze sobą dokument tożsamości.

Demokaraci zdecydowanie sprzeciwiają się nowemu prawu. Uważają, że utrudni to głosowanie przede wszystkim mniejszościom etnicznym i Afroamerykanom. Duże korporacje z siedzibą w Georgii, takie jak Coca-Cola i Delta, wydały oświadczenia potępiające nowe prawo stanowe. MLB (Major League Baseball) przeniosła mecz All-Star z tego stanu, aby zaprotestować przeciwko ustawie.

W sobotę były prezydenty wezwał do bojkotu tych firm. „Nadszedł czas, aby Republikanie i konserwatyści wzięli odwet – mamy więcej ludzi niż oni – przynajmniej na razie! Zbojkotujmy Główną Ligę Baseballową, Coca-Colę, Delta Airlines, JPMorgan Chase, ViacomCBS, Citigroup, Cisco, UPS i Merck. Nie wracajcie do ich produktów, dopóki nie ustąpią”– czytamy w oświadczeniu

Donald Trump po raz kolejny powtórzył, że wybory na jesieni zostały skradzione przez Demokratów. „Sfałszowali i ukradli wybory prezydenckie w 2020 roku, które wygraliśmy z dużą przewagą, a potem bojkotowali i zastraszali firmy, by się im podporządkowały. Nigdy nie ulegajcie, nigdy się nie poddajcie! Radykalna lewica zniszczy nasz kraj, jeżeli im na to pozwolimy. Nie staniemy się narodem socjalistycznym. Wesołych Świąt Wielkanocnych!” – napisał były prezydent. Cześć Republikanów z Georgii już zapowiedziało następnie, że usunie produkty Coca-Coli ze swoich biur.

Nowe prawo wyborcze w Georgii potępił Joe Biden, jednak nie może on uchylić prawa stanowego. Prezydent porównał nowe prawo wyborcze do rasistowskiej polityki XX-wiecznego Południa, nazywając je „potwornością”. Prawo wprowadza ograniczenia, które zdaniem Bidena są nieproporcjonalnie wymierzone w czarnych Amerykanów.
Republikanie z kolei twierdzą, że usprawniają procedury głosowania i próbują przywrócić zaufanie do systemu wyborczego.

AL

Zmarł Krzysztof Krawczyk

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię