Czwarta runda czeków pomocowych. Czy to możliwe?

Czwarty czek stymulujący pomógłby wyjść z ubóstwa ponad 7 milionom ludzi – wynika z nowej analizy Urban-Brookings Tax Policy Center. Takie rozwiązanie popiera też część Demokratów.

Trzeci czek, który był częścią amerykańskiego planu ratunkowego, zmniejszył liczbę osób żyjących w ubóstwie o 11,4 mln. „Kolejna runda płatności mogłaby pomóc wyjść z ubóstwa dodatkowym 6- 7 milionom, w zależności od tego, czy płatność była ograniczona do obywateli, czy udostępniona wszystkim” – napisała grupa Urban-Brookings Tax Policy Center w oficjalnym raporcie.

Miliony ludzi otrzymało już swój trzeci czek, inni wciąż jeszcze czekają. Płatności rozpoczęto wysyłać 19 marca. Niedawno podpisany prze Joe Biden gigantyczny pakiet pomocowy przedłużył m.in. zasiłki dla bezrobotnych i wprowadził dodatkowe ulgi podatkowe dla dzieci.

Czytaj również: “Coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku między szczepionką AstraZeneki, a zakrzepami”

Kto jest za?

Niektórzy politycy uważają jednak, że nie jest to wystarczające, a dodatkowe płatności stymulacyjne mogą być potrzebne, aby pobudzić gospodarkę. W zeszłym tygodniu grupa demokratycznych senatorów, w tym Ron Wyden z Oregonu, Elizabeth Warren z Massachusetts i Bernie Sanders z Vermontu, wysłał w tej sprawie list do prezydenta Joe Bidena. Senatorowie w swoim liście podkreślają, że „ten kryzys jeszcze się nie skończył, a rodziny zasługują na pewność, że będą miały za co kupić jedzenie i utrzymać dach nad głową”.  

Wcześniejszy podobny list do prezydenta wystosowało  53 członków Izby Reprezentantów. „Powtarzające się płatności bezpośrednie do czasu ożywienia gospodarki pomogą zapewnić, że ludzie będą mogli zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, zapewnią sprawiedliwe rasowo rozwiązania i skrócą czas trwania recesji”– napisali.

Niewątpliwym argumentem przemawiającym za kolejną wypłatą jest fakt, że wydatki konsumentów napędzają dwie trzecie gospodarki kraju. Czwarta płatność zwiększyłaby siłę nabywczą ludzi i prawdopodobnie zwiększył ich optymizm na przyszłość – mówią ekonomiści.

Większość Amerykanów opowiada się za powtarzającymi się wypłatami. Według sondażu przeprowadzonego w styczniu przez Data For Progress, prawie dwie trzecie wyborców popiera comiesięczne wypłaty w wysokości 2000 dolarów dla wszystkich Amerykanów – na czas trwania pandemii.

Czy czwarta runda czeków jest możliwa?

Wszystkie te głosy poparcia powodują, że jest to możliwe, ale mało prawdopodobne. Wraz ze stałym wzrostem liczby szczepień, gospodarka wykazuje pewne oznaki ożywienia – pisze CBS Detroit. Prezydent oświadczył niedawno, że 90 procent dorosłych Amerykanów będzie się kwalifikować na szczepienia do połowy kwietnia. Do tej pory Amerykanie otrzymali ponad 165 milionów dawek, z czego 32 procent populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 18,5 procent jest w pełni zaszczepionych. Liczba szczepień nadal wzrasta.  Z drugiej strony warto zauważyć, że bezrobocie utrzymuje się nadal na bardzo wysokim poziomie.

AL

źródło: CBS Detroit, WGN TV

Illinois: Młody Polak zamordowany w dzielnicy Portage Park

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię