USA chcą powrócić do porozumienia nuklearnego z Iranem

W Wiedniu doszło do pierwszego od kilku lat, pośredniego spotkania wysłanników Iranu i Stanów Zjednoczonych. Tym samym rozpoczęły się wstępne negocjacje na temat ewentualnego powrotu USA do porozumienia nuklearnego z Iranem.

Prezydent Joe Biden zapowiedział, że chce ponownie być częścią umowy. Na razie jednak obie strony nie zgadzają się na postawione przez siebie warunki. Porozumienie atomowe świata z Iranem z 2015 roku przewidywało, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie z Teheranu sankcje gospodarcze.

W 2018 roku jednak ówczesny prezydent Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył nowe sankcje gospodarcze.  Joe Biden informował, że chce powrotu do umowy, ale nie bezwarunkowo. Do pierwszych rozmów w Wiedniu doszło z udziałem pośredników.

Delegacje z USA i Iranu były w innych hotelach, a mediacje prowadziły kraje europejskie. “Rozmowy były konstruktywne, choć jest zdecydowanie za wcześnie, by mówić, czy zakończą się sukcesem” – mówił główny irański negocjator Abbas Arakczi. Amerykański departament stanu poinformował z kolei, że rozmowy są trudne, ale USA pozostają optymistami.

Iran domaga się, aby Stany Zjednoczone zdjęły nałożone wcześniej sankcje, ale USA z kolei zapowiadają, że zrobią to dopiero, gdy Iran wróci do przestrzegania zapisów porozumienia.
Umowa nuklearna z 2015 roku, podpisana za czasów prezydenta Baracka Obamy, przewidywała, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu tak, aby nie móc skonstruować bomby atomowej. W zamian, społeczność międzynarodowa zniesie wcześniejsze sankcje, które doprowadziły irańską gospodarkę do ruiny.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię