Biden zapowiada ograniczenie dostępu do broni.” Przemoc musi się skończyć”

Po ostatnich masowych strzelaninach w USA prezydent Biden ogłosił szereg działań, które będą miały na celu ograniczenie dostępu do broni.

Joe Biden potępił w czwartek epidemię przemocy z użyciem broni w Ameryce i powiedział, że to „międzynarodowy wstyd”. „Przemoc z użyciem broni w tym kraju jest epidemią. I jest to międzynarodowy wstyd” 

Zapewnił, że jego działania w żaden sposób nie napuszą drugiej poprawki do Konstytucji. „Nic, co zamierzam zrobić, w żaden sposób nie narusza Drugiej Poprawki” – zapewniał w Ogrodzie Różanym.

Biden, któremu podczas konferencji towarzyszyli wiceprezydent Harris i prokurator generalny Merrick Garland, przedstawił sześć działań, które jego administracja podejmie, by ograniczyć przemoc z użyciem broni.

Biden polecił Departamentowi Sprawiedliwości (DOJ ) wydanie w ciągu 30 dni przepisu regulującego sprzedaż tak zwanej „broni-widm”. Broń ta jest najczęściej składana z zestawów zakupionych w internecie i nie posiada numerów seryjnych, co utrudnia jej śledzenie.

Czytaj również: Gwałtowny wzrost emigrantów na granicy USA z Meksykiem. Najwięcej od 15 lat

Departament ma zaproponować również przepisy dotyczące tzw, „czerwonej flagi” dla stanów. Pomogą one ograniczyć organom ścigania posiadanie broni palnej przez osoby, które znajdują się w sytuacji kryzysowej i mogą stanowić zagrożenie dla siebie oraz dla innych. DOJ ma na to 60 dni.

Administracja Bidena planuje zwiększyć fundusze na interwencje odbywające się w konkretnych społecznościach. Proponowana jest inwestycja 5 miliardów dolarów na takie interwencje.

DOJ ma sporządzić po raz pierwszy od lat raport na temat handlu bronią, który co roku będzie aktualizowany o „niezbędne informacje pomagające w rozwiązaniu problemu handlu bronią”. Tego typu raport nie był sporządzany od 2000 roku.

Biden ma również nominować Davida Chipmana, zwolennika kontroli broni, na szefa Biura ds. Alkoholu, Tytoniu i Broni Palnej(ATF). Chipman pracował wcześniej przez 25 lat jako agent ATF – agencji egzekwującej przepisy dotyczące broni.

Biden podkreślił, że potrzebne są natychmiastowe działania, mówiąc, że to co się obecnie dzieje to epidemia. „To jest epidemia na litość boską, i to musi się skończyć”, powiedział. Przypomiał, że każdego dnia w kraju ginią setki od ran spoodowanychg użyciem broni palnej.

AL

Dwóch mężczyzn podejrzanych o terroryzm złapanych na granicy z Meksykiem

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię