Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

W Warszawie od rana trwają uroczystości upamiętniające katastrofę smoleńską sprzed jedenastu lat. W stolicy hołd jej ofiarom oddali przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Po porannej mszy świętej w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu i centralnych uroczystościach na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z udziałem wicepremiera i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawicieli rządu i Sejmu, którzy w asyście wojskowej złożyli kwiaty przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, delegacja udała się na Powązki Wojskowe. Na tym cmentarzu spoczywa część ofiar katastrofy sprzed 11 lat.

\

Złożeniem wieńców przed tamtejszym pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej hołd poległym oddali między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz wicemarszałek Sejmu, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.

Prezydent Duda był m.in. na Wawelu, by oddać hołd spoczywającej w krypcie katedry parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim.

Jarosław Kaczyński zapalił także znicze na grobach Ofiar spoczywających na tym cmentarzu. Przedstawiciele najwyższych władz państwowych uczcili pamięć osób, które zginęły 10 kwietnia pod Smoleńskiem także w miejscach, w których są pochowane. Szef rządu wraz z wicepremierem Jarosław Kaczyński złożyli kwiaty i zapali znicze na grobie śp. Tomasza Merty na cmentarzu w Grabowie. Następnie na cmentarzu w Pyrach prezes PiS złożył wieńce i zapalił znicz na grobie rektora UKSW śp. księdza Ryszarda Rumianka.

Składając kwiaty i zapalając znicz Jarosław Kaczyński uczcił także pamięć ostatniego Prezydenta na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego, księży Zdzisława Króla, Józefa Jońca oraz Andrzeja Kwaśnika spoczywających w Panteonie Wielkich Polaków w Warszawie.
Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie wicepremier Jarosław Kaczyński złożył kwiaty na grobach Pawła Wypycha – sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Katarzyny Doraczyńskiej – wicedyrektor gabinetu szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Katastrofa Tu-154M

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił pod Smoleńskiem. Zginęło wówczas 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie, generałowie, parlamentarzyści, urzędnicy państwowi, duchowni, przedstawiciele rodzin katyńskich, załoga i funkcjonariusze BOR.

Z powodu pandemii tegoroczne uroczystości mają skromny charakter i przebiegają w reżimie sanitarnym. Każda z osób, która pojawiła się na Cmentarzu wojskowym na Powązkach, zachowywała dystans. Politycy przychodzili pokłonić się ofiarom katastrofy pojedynczo. Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej złożyli także politycy opozycji.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię