Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka miał charakter państwowy

fot.print screen/ YouTube/KANAŁ 10

Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki – Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny – 5 kwietnia, w wieku 74 lat. Artystę żegnali dziś między innymi przyjaciele i wierni fani.

Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka miał charakter państwowy. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pogrzebowa w archikatedrze łódzkiej, w której wzięli udział przedstawiciele władz miasta, województwa i rządu, w tym wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przy trumnie artysty czuwała warta honorowa.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią do archikatedry mogło wejść tylko kilkadziesiąt osób, fani Krzysztofa Krawczyka ustawili się więc wokół świątyni. Niektórzy z nich, by uczcić piosenkarza, przejechali setki kilometrów.

 

Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej w homilii podkreślił, że śmierć Krzysztofa Krawczyka poruszyła całą Polskę. Jak mówił, Polacy docenili to, że artysta “dał całego siebie”. Cytował wpisy z internetu, mówiące, że “żaden Sylwester i żadna impreza w gronie przyjaciół nie mogły się odbyć bez “Podróży parostatkiem w piękny rejs” i “skasowania kilku bryk””.

Nawiązując do słów piosenek artysty, hierarcha mówił, że Krzysztof Krawczyk “przemierzył cały świat od Las Vegas po Krym“, teraz zaś “wyruszył parostatkiem w piękny rejs (…). Najpiękniejszy, bo wieczny”. Antoni Długosz dodał, że w niebie Krzysztof Krawczyk dołączył do plejady wielkich polskich artystów . “Niemen, Wodecki, Klenczon, Jantar – razem stworzycie piękny chór” – mówił hierarcha. Zapewnił, że choć będzie nam wszystkim artysty bardzo brakowało, jego muzyki nigdy nie zabraknie w naszych domach.

Kaznodzieja dodał, że Krzysztof Krawczyk był człowiekiem głęboko wierzącym. Podkreślił, że “od momentu swojego powrotu do Kościoła jego wiara była gorąca i żywa, a jego Pismo Święte mogłoby zawstydzić niejednego – w wielu miejscach jest pozakreślane i popisane, bo nie trzymał go na półce, ale czytał i żył słowami Ewangelii”. Antoni Długosz dodał, że artysta modlił się przed każdym koncertem i wciąż dawał świadectwo, pomimo licznych przeciwności losu.

Prezydent Andrzej Duda: „Odszedł wspaniały artysta, który swoimi dokonaniami zapisał własny, odrębny rozdział w historii…

Opublikowany przez Kancelaria Prezydenta RP Sobota, 10 kwietnia 2021

 “Miał głos, dzięki któremu świat nabierał barw i wydawał się lepszy” – napisał w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych “polskiego Elvisa” prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że “trudno jednym tchem wymienić choćby najważniejsze utwory Krzysztofa Krawczyka”.
W liście odczytanym przez doradcę prezydenta – Tadeusza Deszkiewicza – Andrzej Duda napisał, że “nigdy nie zapomnimy emocji i wzruszeń, których Krzysztof Krawczyk dostarczał nam swoją muzyką”. “Nigdy nie zapomnimy jego silnego, charakterystycznego, tak bardzo polskiego głosu, trochę nostalgicznego, trochę zawadiackiego, przesyconego radością życia, a czasem refleksyjnego i podniosłego; głosu, dzięki któremu świat nabierał barw i wydawał się lepszy” – podkreślił prezydent.

Zwrócił uwagę, że muzyk zawsze podążał z duchem czasu, przekraczał muzyczne gatunki i był otwarty na nowe wyzwania. “Przez lata aktywności dowiódł, ze znakomita warsztatowo i dojrzała artystycznie muzyka popularna ma swoje miejsce w kulturze narodowej” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że artysta pozostawił po sobie setki wspaniałych nagrań i wiele miłych wspomnień, a także osobiste świadectwo optymizmu, hartu ducha oraz wiary w sens dobra, które ofiarowujemy innym”. Przypomniał, że Krzysztof Krawczyk “mimo wielkiej sławy pozostał sobą, wiernym przyjacielem i kolegą, dobrym życzliwym sąsiadem, wrażliwym serdecznym człowiekiem”. Zwrócił uwagę, że wykonywane przez Krzysztofa Krawczyka utwory wciąż zdobywają serca nowych słuchaczy. Łączyły i łączą całe pokolenia.

“Już same tytuły wywołują wspomnienia i uśmiech” – mówił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński, wspominając artystę.

Były menedżer Krzysztofa Krawczyka, Andrzej Kosmala, który z wokalistą współpracował przez 47 lat jego kariery scenicznej, przekazał słowa pożegnania w imieniu małżonki artysty, Ewy. Prosiła go ona, by powiedział: “Nie, “żegnaj”, lecz “do widzenia”, bo cóż powiedzieć w takiej chwili? Niech pozostanie milczenie”.

Impresario zapowiedział, że przygoda z muzyką polskiego Elvisa się nie kończy, gdyż artysta zostawił po sobie materiał na trzy kolejne płyty. Poinformował, że chodzi między innymi o kolejne aranżacje utworów Leonarda Cohena oraz piosenkę, którą nagrał z synem.

We wspomnieniach przyjaciele i artyści podkreślali, że Krzysztof Krawczyk połączył kilka pokoleń słuchaczy. Akcentowali także, że prywatnie był niezwykle serdecznym człowiekiem. We wspomnieniach często spontanicznie przywoływali teksty jego utworów.

 

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię