Pogrzeb Księcia Filipa. Jak będzie wyglądała uroczystość?

fot. Wikipedia

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Pałacu Buckingham, pogrzeb księcia Filipa odbędzie się 17 kwietnia, o godzinie 3 po południu czasu lokalnego na zamku Windsor. Wroczystość pogrzebowa będzie zamknięta dla publiczności. Pogrzeb i cała oprawa jest zgodna z ostatnią wolą zmarłego.

Urzędnicy pałacowi zapowiedzieli, że ceremonia zostanie przeprowadzona zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa COVID-19, które ograniczają liczbę osób uczestniczących w pogrzebach.

Czytaj również: Operacja Forth Bridge czyli protokół pogrzebu księcia Filipa

Książę Filip zmarł w piątek na zamku Windsor, dwa miesiące przed swoimi setnymi urodzinami.

„Książę Edynburga służył w naszych szergach podczas drugiej wojny światowej i pozostał oddany Królewskiej Marynarce Wojennej i siłom zbrojnym jako całości” – powiedział w oświadczeniu gen. Nick Carter, szef sztabu obrony. “Jego Królewska Wysokość pozostawia nam dziedzictwo niezłomnego ducha, niezłomności i niezachwianego poczucia obowiązku ”.

Philip dołączył do Królewskiej Marynarki Wojennej jako kadet w 1939 roku i miał obiecującą karierę wojskową. W 1941 roku został uhonorowany za służbę podczas bitwy pod przylądkiem Matapan u wybrzeży Grecji, kiedy jego kontrola nad reflektorami na pokładzie HMS Valiant pozwoliła pancernikowi namierzyć wroga w ciemności. Dwa lata po zakończeniu wojny, Philip poślubił Elżbietę w Opactwie Westminsterskim. Kariera wojskowa Filipa dobiegła końca, gdy król Jerzy VI zmarł w 1952 r., A jego żona, Elżbieta została królową.

Podczas koronacji królowej w 1953 roku Filip przysiągł, że zostanie „sługą życia i zdrowia swojej żony” i zdecydował się na życie wspierające monarchę. Para miała czworo dzieci – Karola, następcę tronu, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Zanim w 2017 roku przeszedł na emeryturę, książę przeprowadził ponad 22 000 wystąpień publicznych i wspierał ponad 780 organizacji, w tym Nagrodę Księcia Edynburga dla młodzieży.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię