Czy administracja Bidena wznawia budowę muru granicznego?

Administracja Bidena twierdzi, że może wznowić budowę muru granicznego, aby wypełnić „luki” pozostawione przez Donalda Trumpa – podaje portal Business Insider.

Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkas poinformował, że budowa może zostać wznowiona, aby wypełnić „luki” w obecnym murze między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem.

Mayorkas przekazał pracownikom Immigration and Customs Enforcement (ICE), że Biden zamroził fundusze Departamentu Obrony na mur, ale „to pozostawił miejsce do podejmowania decyzji jako administracji, w poszczególnych obszarach muru, które wymagają renowacji i ukończenia.”

Prezydent Biden wstrzymał wszystkie fundusze federalne na mur graniczny w pierwszym dniu urzędowania i dał urzędnikom 60 dni na decyzje co zrobić z w połowie ukończonym projektem Trumpa.

Termin minął w marcu,a plan podobno ma pojawić  się „wkrótce”. Urzędnicy musieli w tym czasie przekierować fundusze, przeznaczone na ten cel podczas prezydentury Trumpa, na inne projekty. 11 lutego Biden zakończył także stan wyjątkowy na południowej granicy wprowadzony przez byłego prezydenta w lutym  2019 roku.

Zmiana w polityce migracyjnej Stanów Zjednoczonych jest pokłosiem zarządzenia prezydenta Joe Bidena, które odwraca prawo wprowadzone przez Donalda Trumpa. Od 2019 roku w USA obowiązywały przepisy, które radykalnie ograniczały możliwość otrzymania azylu. Polityka Donalda Trumpa wymierzona była w nielegalną imigrację.

Czytaj również: USA: Zamieszki i godzina policyjna po zastrzeleniu Daunte Wrighta

Dane z granicy niepokoją

Liczba zatrzymanych nielegagalnych imigrantów na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem wzrosła o 70 procent w stosunku do lutego. Tylko w marcu, 172 333 osób przekroczyło granicę, co stanowi najwyższy miesięczny wynik od 15 lat.

Urząd Celny i Ochrony Granic – federalna agencja rządowa USA, podlegająca Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych, poinformowała, że w marcu podwoiła się liczba dzieci bez opieki przekraczających granicę. Na oficjalnych przejściach granicznych urzędnicy imigracyjni zatrzymali 227 nieletnich, na nieoficjalnych 18 663. Łącznie 18 890 niepełnoletnich osób zostało zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy Stanów Zjednoczonych.

Z pośród zatrzymanych, prawie 104 tysiące osób zostało wydalonych z powrotem do Meksyku. Wyjątek stanowią niepełnoletni i przybywający do rodzin z małymi dziećmi. Tylko w tym tygodniu, w amerykańskich aresztach przebywało ponad 20 tysięcy nieletnich imigrantów. Ponad 4 tysiące w placówkach CBP i ponad 16 tysięcy w placówkach Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych.

AL

Spowodowała śmiertelny wypadek i zbiegła. Twierdzi, że jest Harrym Potterem

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię