Twórca największej piramidy finansowej w USA, Bernie Madoff nie żyje

Autor jednego z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych Bernie Madoff zmarł w amerykańskim więzieniu w wieku 82 lat. Madoff odsiadywał wyrok 150 lat pozbawienia wolności w federalnym zakładzie karnym w Karolinie Północnej.

Powiązane: Największe skandale finansowe stulecia

Bernie Madoff był twórcą największej amerykańskiej piramidy finansowej. Utworzony przez niego fundusz inwestycyjny miał 37 tysięcy klientów w ponad 130 krajach. Były wśród nich osoby publiczne, takie jak Steven Spielberg czy Elie Wiesel oraz zwykli inwestorzy. Wpłacili oni do funduszu Madoffa 17,5 miliarda dolarów. W chwili ujawnienia oszustwa wartość kont inwestorów wynosiła ponad 60 miliardów dolarów. Była to jednak kwota fikcyjna. Przez dziesięciolecia Madoff uchodził za guru Wall Street i wiódł luksusowe życie.

Jego oszustwa wyszły na jaw w 2008 roku. W marcu 2009 roku Madoff przyznał się do 11 przestępstw federalnych, w tym defraudacji, fałszowania raportów finansowych oraz wypłat dywidend nie z inwestycji, ale ze środków pozyskanych od nowych klientów. Został za to skazany na 150 lat więzienia oraz przepadek majątku do wysokości 170 miliardów dolarów. Udało się jednak odzyskać tylko niewielką część tej kwoty. W ubiegłym roku adwokat Madoffa zwrócił się do sądu o przedterminowe zwolnienie swego klienta z powodu nieuleczalnej choroby nerek. Sędzia odrzucił ten wniosek.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię