Wszystko o hamburgerach. Nie wymyślili ich Amerykanie

Kto stoi za najsłynniejszym fast-foodem świata? Prawdopodobnie… Niemcy. Od 1838 roku mieszkańcy Hamburga zajadali się befsztykiem po hambursku. Był to kotlet z siekanej wołowiny – pradziadek dzisiejszego BigMaca. Hamburgery przywieźli do Stanów Zjednoczonych imigranci z Niemiec.

Amerykanie z kolei są święcie przekonani, że hamburgery narodziły się w USA. O ich genezie można nawet przeczytać w jednym z opasłych tomów w Bibliotece Kongresu. Podobno stoi za nimi Louis Lassen z Connecticut, który miał wymyślić kanapkę w 1900 roku. Co istotne mieli go zainspirować marynarze z Hamburga. Wszystkie tropy prowadzą do Niemiec.

Największym burgerem świata, który wylądował w Księdze Rekordów Guinessa, jest burger… niemiecki. Kanapka została przygotowana w Pilsting 9 lipca 2017 roku. Ważyła ponad tonę (dokładnie 1164,2 kg) a składniki, z których została przygotowana, wystarczyłyby do upichcenia 3 tysięcy standardowych burgerów. Poprzedni rekord należał do Amerykanów.

biurorekordow.pl. hamburger-rekordzista

Ile hamburgerów zjadają Amerykanie?

Przeciętny Amerykanin pochłania trzy hamburgery w tygodniu. Najdroższy burger świata kosztował 10 tys. dolarów a pieniądze z jego sprzedaży trafiły na cel charytatywny. Kanapka była przyprawiona truflami i płatkami z 24-karatowego złota.

Jedną z najstarszych burgerowni w USA jest knajpka w Connecticut. Mięso do kanapek pieczone jest na kilkudziesięcioletnich grillach gazowych i serwowane na chlebie tostowym, bez keczupu czy musztardy.

Zakochany w hamburgerach

Takeru Kobayashi to człowiek, który ma świra na punkcie hamburgerów. Japończyk był rekordzistą w jedzeniu na czas. W ciągu 8 minut potrafił zjeść 97 hamburgerów (wynik z 2006) roku. Nie udało nam się ustalić, jak się dziś miewa i czy dalej jest amatorem fast-foodów.

Wikimedia Commons, Takeru Kobayashi w 2007 roku

Standardowy domowy hamburger waży 100 g i ma ok. 300 kcal. Żeby spalić takiego malucha należy jeździć na rowerze przez co najmniej 20 minut. Smacznego!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię