Zapadła decyzja. Dania ostatecznie rezygnuje z tej szczepionki

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca nie będzie już stosowana w Danii. Taką decyzję podjęto w związku z rzadkimi, ale poważnymi przypadkami zakrzepów krwi u pacjentów, którzy zostali zaszczepieni preparatem.

To pierwszy europejski kraj, który na dobre porzuca szczepienia AstrąZeneką. Wcześniej część krajów zdecydowała o czasowym zawieszeniu stosowania szczepionki opracowanej przy współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim.

Kampania szczepień w Danii będzie kontynuowana bez szczepionki AstraZeneca – ogłosił na konferencji prasowej dyrektor Duńskiego Urzędu do spraw Zdrowia Soren Brostrom. Dodał, że według ustaleń urzędu poważne efekty uboczne występują u jednej osoby na 40 tysięcy zaszczepionych preparatem AstraZeneca.
Tymczasem francuski rząd oświadczył, że ma zaufanie do szczepionki AstraZeneca jako „podstawowego narzędzia” do walki z COVID-19.

Zakrzepy występują przede wszystkim u kobiet i są prawdopodobnie reakcją immunologiczną organizmu. Europejska Agencja Leków zauważa, że przypadki takie są niezwykle rzadkie. Na 43 miliony osób zaszczepionych na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii powikłania wystąpiły u około dwustu osób, a 18 osób zmarło – wynika z wcześniej przedstawianych szacunków.

Europejska Agencja Leków zaleca podawanie szczepionki, bo – jak podkreśla – preparat jest wysoce skuteczny, a korzyści z jego stosowania znacznie przewyższają ryzyko powikłań. Stosowanie szczepionki zaleca także Światowa Organizacja Zdrowia.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię