Polska solidarna z USA. Wydala trzech rosyjskich dyplomatów

Do siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP został wezwany Ambasador Federacji Rosyjskiej. “Ambasadorowi wręczono notę dyplomatyczną zawierającą informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie” – poinformował MSZ w komunikacie.

Resort dyplomacji oświadczył, że podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej.

MSZ zapewnił, że Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi dziś przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. “Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej” – czytamy w komunikacie.

Polska wyraża solidarność z USA w związku z atakami cybernetycznymi przeprowadzonymi przez Federację Rosyjską z wykorzystaniem systemów i oprogramowania firmy Solar Winds Orion. “Stanowczo opowiadamy się za przestrzeganiem przez państwa, sektor prywatny i osoby fizyczne zasad odpowiedzialnego zachowania w przestrzeni cybernetycznej. Takie stanowisko konsekwentnie prezentujemy na forum organizacji międzynarodowych UE, NATO, OBWE, ONZ i innych” – napisało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Czytaj również: USA nakładają sankcje na Rosję i wydalają rosyjskich dyplomatów

Resort podkreślił, że Polska przyjęła z dużym zaniepokojeniem informacje przekazane przez rząd USA w sprawie rosyjskich ataków cybernetycznych. “Skutki tych ataków sięgają poza USA i dotykają m.in. państw europejskich. Stały wzrost szkodliwych działań w cyberprzestrzeni zagraża bezpieczeństwu i stabilności funkcjonowania nie tylko poszczególnych podmiotów czy systemów wykorzystujących technologie cyfrowe, ale ma negatywny wpływ na społeczeństwa, gospodarki czy rządy wielu państw” – napisał MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło uwagę, że “prowadzenie lub wspieranie szkodliwej działalności w cyberprzestrzeni przez państwa, stawia pod znakiem zapytania ich intencje jako uczestników procesów międzynarodowych mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa cybernetycznego w skali globalnej”.

Co na to Rosja?

Rosyjskie MSZ nazwało wydalenie przez Polskę trójki rosyjskich dyplomatów pseudosolidarnością ze Stanami Zjednoczonymi. Wcześniej Moskwa dowiedziała się, że 10 rosyjskich dyplomatów musi opuścić Stany Zjednoczone. Resort poinformował, że analizuje sytuację i poinformuje o swoich decyzjach. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podkreślił, że w takich przypadkach – zazwyczaj odpowiedź jest proporcjonalna.

IAR/AL

Prezydent Biden rozmawiał z Władimirem Putinem

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię