Co częściej powoduje zakrzepicę, szczepionki czy Covid-19? Najnowsze badania

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego w czwartek opublikowali nowe badania na temat szczepionek. Pokazują, że ryzyko wystąpienia niebezpiecznych, rzadkich zakrzepów krwi w mózgu jest znacznie wyższe u osób, które przebyły koronawirusa, niż u tych, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca, Pfizer czy Moderna.

Co ciekawe badania ujawniają również, że liczba osób, które doświadczają zakrzepów po otrzymaniu preparatu Pfizer i Moderna jest bardzo zbliżona do liczby osób, które zapadają na zakrzepice po podaniu preparatu AstraZeneca.

Podczas badań naukowcy z Oksfordu odkryli, że ryzyko wystąpienia zakrzepu krwi w mózgu jest około 95 razy wyższe u osób, które zachorowały na COVID-19. Eksperci mają nadzieję, że to odkrycie zwiększy to zaufanie do  szczepionek, gdyż jest to kolejne poważne powikłanie jakie może wystąpić po chorobie.

„To jest kolejny dowód  na to, że szczepionka chroni ludzi przed spustoszeniem jakie niesie za sobą infekcja COVID-19” -powiedział w CBS News konsultant medyczny dr David Agus.

Eksperci wykorzystali do analizy zestawione przez globalną sieć TriNetX i agencje europejskie badania zdrowotne zawierające informacje o setkach tysięcy ludzi, którzy albo przebyli COVID-19, albo otrzymali szczepionki AstraZeneca, Pfizer lub Moderna. Większość danych dotyczących szczepionek typu mRNA pochodziła z USA, podczas gdy dane dotyczące szczepionek AstraZeneca pochodziły z europejskich programów masowych szczepień.

Dane wykazały, że około 4 na każdy 1 milion osób, które otrzymały szczepionki amerykańskiej produkcji, doświadcza zakrzepicy żył mózgowych (CVT), czyli zakrzepów krwi w mózgu. W przypadku szczepionki AstraZeneca, która działa w inny sposób i jest podobna do szczepionki Johnson & Johnson, badania wskazują, że zakrzepica występuję u 5 na 1 milion zaszczepionych. Z kolei, aż koło 39 z każdego 1 miliona osób, które zachorują na COVID-19, prawdopodobnie doświadczy zakrzepów w mózgu – wynika z badan

Eksperci podkreślili, że głównym celem ich badań nie było porównywanie szczepionek, ale zebranie twardych danych na temat jakie niesie za sobą ryzyko wszystkich szczepionek w porównaniu z ryzykiem związanym z infekcją COVID-19.

AL

źródło: CBS News

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię