USA nakładają sankcje na Rosję i wydalają rosyjskich dyplomatów

fot. print screen/ YouTube

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na Rosję i wydalają 10 rosyjskich dyplomatów. Poinformował o tym Biały Dom. Sankcje są odpowiedzią na agresywne działania Moskwy, w tym okupację Krymu, ingerencję w wybory prezydenckie w USA i finansowanie nagród za ataki na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie.

10 dyplomatów wydalono za ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie “i inną wrogą działalność” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu. Ponadto nałożono sankcje na osoby fizyczne i przedsiębiorstwa z Rosji.

Dekret w tej sprawie wydał prezydent Joe Biden. Jak czytamy w nim, “inna wroga działalność” to między innymi ataki hakerskie przeciw Amerykanom i ich sojusznikom, działania wymierzone w rosyjskich dysydentów i dziennikarzy poza granicami kraju, podważanie poczucia bezpieczeństwa w krajach ważnych strategicznie dla USA, oraz naruszanie zasad prawa międzynarodowego, w tym integralności terytorialnej innych państw. W komunikacie napisano, że w ten sposób Amerykanie “wysyłają sygnał, że obciążą Rosję strategicznie i ekonomicznie, jeśli ta będzie nasilać destabilizującą aktywność międzynarodową”.

Czytaj również: Prezydent USA Joe Biden ogłosi datę wycofania wojsk z Afganistanu

NATO w komunikacie poparło amerykańskie sankcje wobec “destabilizujących działań Rosji”. “Sojusznicy NATO wspierają Stany Zjednoczone i stoją z nimi solidarnie” – napisał Sojusz Północnoatlantycki.

Unia Europejska poparła decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie sankcji na Rosję za działania destabilizacyjne, w tym za ataki hakerskie. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell napisał, że Rosja stała za atakiem hakerskim na oprogramowanie firmy informatycznej SolarWinds, z której korzystały firmy, instytucje i rządy na całym świecie, włączając w to unijne kraje. “Podzielamy obawy naszych partnerów dotyczące rosnącej liczby przepstęstw w cyberprzestrzeni” – napisał szef unijnej dyplomacji.

IAR/AL

Twórca największej piramidy finansowej w USA, Bernie Madoff nie żyje

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię