W Nowym Jorku pożegnano kapitana Antoniego Chrościelewskiego

W Nowym Jorku pożegnano kapitana Antoniego Chrościelewskiego, sybiraka i żołnierza armii generała Andersa. Msza żałobna została odprawiona w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.

Antoni Chrościelewski był zasłużonym i cenionym działaczem, żołnierzem Drugiego Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa i weteranem kluczowych bitew, m.in. pod Monte Cassino.

Jako komendant nowojorskiego okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, organizacji, która pielęgnuje 100-letnią tradycję Wychodźstwa Polskiego i Armii generała Hallera, wspomagał polonijne inicjatywy, organizacje, dbał o miejsca upamiętnienia polskiej historii, budowę pomników w Polsce i w USA.

Kilka miesięcy przed śmiercią został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Kapitana Antoniego Chrościelewskiego na mszy pożegnali: konsul generalny w Nowym Jorku

Adrian Kubicki i attaché wojskowy w USA generał Cezary Wiśniewski, przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, a także członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej.

Odczytano listy m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka, a także marszałka- seniora Antoniego Macierewicza. “Żegnamy dziś wielkiego Polaka, patriotę, żołnierza, działacza niepodległościowego, świetnego organizatora i gospodarza, kustosza pamięci narodowej. Żegnamy człowieka, który był sercem Polonii nowojorskiej i amerykańskiej”- napisał Antoni Macierewicz. .

Antoni Chrościelewski zmarł w wieku 96 lat. Został pochowany na cmentarzu weterańskim w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, w stanie Pensylwania.

IAR/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię