Biały Dom ostrzega Moskwę przed konsekwencjami ewentualnej śmierci Nawalnego

Screen Shot YouTube Aleksiej Nawalny

Biały Dom ostrzega Moskwę przed konsekwencjami ewentualnej śmierci Aleksieja Nawalnego. Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że jeśli dysydent umrze w więzieniu, Rosja poniesie konsekwencje.

Stan zdrowia Aleksieja Nawalnego jest bardzo zły – alarmują współpracownicy lidera rosyjskiej opozycji. Iwan Żdanow i Leonid Wołkow oskarżyli funkcjonariuszy kolonii karnej, w której przetrzymywany jest polityk o publiczne uśmiercanie go. Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego Kira Jarmysz napisała w internecie, że opozycjonista może umrzeć w ciągu kilku dni.

Adwokaci i lekarze współpracujący z Aleksiejem Nawalnym orzekli, że ma on kłopoty z kręgosłupem, sercem i nerkami. Od 31 marca opozycjonista prowadzi protest głodowy. Stracił ponad 15 kilogramów. “Ludzie najczęściej unikają słowa umierać, ale rzeczywiście Aleksiej teraz umiera. Przy obecnym stanie zdrowia, to kwestia kilku dni” – napisała rzeczniczka Nawalnego – Kira Jarmysz. O zapewnienie Aleksiejowi Nawalnemu pomocy lekarskiej do Rosji zaapelowała Unia Europejska. Oświadczenie w tej sprawie w imieniu 27 krajów opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Szef unijnej dyplomacji podkreślił w oświadczeniu, że rosyjskie władze muszą zapewnić Nawalnemu natychmiastowy dostęp do lekarzy, do których ma on zaufanie.

Waszyngton  ostrzega Moskwę przed konsekwencjami

Jake Sullivan poinformował, że Stany Zjednoczone przekazały władzom w Moskwie swoje stanowisko w sprawie Aleksieja Nawalnego. „Ponieważ Pan Nawalny przebywa rosyjskim więzieniu, na Rosji spoczywa odpowiedzialność za jego los” – powiedział Jake Sullivan, dodając, że Rosja może zostać pociągnięta do odpowiedzialności przez społeczność międzynarodową.

„Przekazaliśmy, że będą konsekwencje, jesli Pan Nawalny umrze” – powiedział Jake Sullivan w telewizji CNN. Doradca prezydenta nie chciał ujawnić, jaka może być odpowiedź na śmierć Aleksieja Nawalnego, ale powiedział, że Biały Dom analizuje różne opcje. Zapytany, dlaczego w ubiegłą środę, ogłaszając sankcje wobec Rosji, prezydent Joe Biden nie wypowiedział się publicznie na temat Nawalnego, Jake Sullivan stwierdził, że Biały Dom uznał prywatny kanał komunikacji za bardziej skuteczny.

Prezydent Biden w sobotę wypowiedział się na temat Aleksieja Nawalnego. Joe Biden powiedział, że traktowanie opozycjonisty jest całkowicie niesprawiedliwe i niedopuszczalne.

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię