Maine – fakty i ciekawostki

Maine – stan położony w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Na południowym zachodzie graniczy ze stanem New Hampshire, na północnym zachodzie z kanadyjską prowincją Quebec, a na wschodzie z kanadyjską prowincją Nowy Brunszwik.

15 ciekawostek na temat Maine:

1. Maine posiada imponującej długości linię brzegową

Linia brzegowa rozciąga się na 250 mil ale liczba ta wzrasta do 5500 mil jeśli doliczymy wszystkie wysepki naokoło stanu.

2. Maine ma własną pustynię

Maine ma własną pustynię, która rozciąga się na 40 akrach tuż za obrzeżem miasta Freeport. Dzisiaj pustynne wzgórza są popularną atrakcją turystyczną. Pustynia powstała w wyniku nadmiernego rolnictwa na tym obszarze.

3. Góra Cadillac w Parku Narodowym Acadia to najwyższy punkt na wschodnim wybrzeżu

Nazwana na cześć odkrywcy Antoine’a Laumeta de la Mothe, sieur de Cadillac – od którego pochodzi również nazwa firmy samochodowej – Góra Cadillac ma 1530 stóp wysokości. Od października do marca jest pierwszym miejscem, w którym można podziwiać wschód słońca w Stanach Zjednoczonych.

4. Burt’s Bees pochodzi z Maine

Firma Burt’s Bees została założona przez byłego fotoreportera Burta Schavitza w Maine w latach 80-tych XX wieku. Schavitz przeniósł się do Maine z Nowego Jorku po tym, jak zdecydował, że telewizja uczyniła fotoreportaż zbytecznym. Został pszczelarzem, zaczął sprzedawać miód i ostatecznie w 1984 roku wraz z Roxanne Quimby założył Burt’s Bees.

5. Homary z Maine

Od 2014 roku roczna produkcja homarów w Maine wynosi ponad 124 miliony funtów. Prawie 90 procent podaży homarów pochodzi z Maine.

6. Światowa Stolica Wykałaczek

Miejscowość Strong w stanie Maine została ogłoszona Światową Stolicą Wykałaczek. 95 procent wszystkich drewnianych wykałaczek produkowanych w USA było produkowanych w Strong.

7. Maine symbolizuje łosia i pszczoły

Oficjalnym owadem stanu Maine jest pszczoła miodna. Stan ma bogatą kulturę pszczelarską, a nawet ma organizację non-profit, Stowarzyszenie Pszczelarzy Maine, które zostało założone w 1976 roku w celu promowania zrozumienia znaczenia tych owadów.
Oficjalnym zwierzęciem stanu Maine jest łoś. Stan jest domem dla około 76 000 łosi, największej populacji łosi w 48 niższych stanach.

8. Maine nosi przydomek „The Pine Tree State”

83 procent stanu było pokryte lasem sosnowym, co czyniło go drugim najbardziej zalesionym stanem w 48 stanach. Pierwszym było New Hampshire.

9. Stephen King uwielbia Maine

Autor książek Stephen King uwielbia Maine. Większość jego powieści rozgrywa się w tym stanie. King urodził się w Portland, Maine. Swoją pierwszą powieść „Carrie” napisał, pracując jako nauczyciel w Bangor w stanie Maine.

10. Maine uwielbia muzea

W stanie Maine znajduje się mnóstwo dziwacznych muzeów, w tym muzeum telefoniczne w Ellsworth, Muzeum Historii Sardynek w Jonesport, Muzeum Parasola w Portland i być może najbardziej znane Międzynarodowe Muzeum Kryptozoologii (również w Portland), poświęcone badaniom „ukrytych” lub „nieznanych” zwierząt, takich jak Yeti, Wielkiej Stopie i potworom z jezior.

11. Firma L.L. Bean została założona w Freeport

Firma L.L. Bean została założona w Freeport w stanie Maine w 1912 roku przez myśliwego i rybaka Leona Leonwooda Beana. Jej flagowy sklep we Freeport ma nie tylko akwarium, ale jest również ozdobiony gigantycznym butem Bean w rozmiarze 410.

12. Maine Coon pochodzi z Maine

Kot rasy Maine Coon, który jest oficjalnym kotem stanu Maine, jest największą rasą kotów domowych. Ich grube futro jest doskonale przystosowane do długich i śnieżnych zim w Maine.

13. Miejsce narodzin prohibicji

Maine jest znane jako „Miejsce narodzin prohibicji”. Stan jako pierwszy zakazał sprzedaży i produkcji alkoholu w 1851 roku.

14. Książka Uncle Tom’s Cabin powstała w Maine

Harriet Beecher Stowe napisała swoją powieść przeciwko niewolnictwu Uncle Tom’s Cabin w Brunszwik w stanie Maine w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Dom, w którym pracowała nad powieścią jest teraz muzeum.

15. Maine to jeden z najzimniejszych stanów

Stan Maine to jeden z dziesięciu najzimniejszych stanów w USA. Słynie z surowych zim i chłodnych źródeł. W styczniu 2009 roku zanotowano najzimniejszy dzień w historii stanu: – 50 ° F w Big Black River.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię